receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se stal/la vegetariánem(kou)

Rada bych se pripojila k diskuzi Proc Ne/Proc Ano. Jsem vegetarianka, hlavne z etickych, ale i zdravotnich duvodu. Ziji jiz tri roky v Anglii a mam obrovskou prilezitost porovnat jak se k vegetarianum stavi zdejsi spolecnost s velice opovrzlivym pristupem spolecnosti ceske. Vegetarianstvi je tu brane jako normalni vec, v kazde restauraci si clovek vybere z nekolika vegetarianskych jidel (a neni to smazeny syr nebo omeleta). Nestalo se mi jako v Cechach, aby mi nekdo rekl, ze budu nezdrava, nebudu mit dostatek mineralu ci vitaminu a tak dale, proste jsem vegetarianka a je to.

Jsem v sestem mesici tehotensvi, pri prvni zdravotni prohlidce jsem se zminila lekari, ze jsem vegetarianka a jeho reakce byla velmi jednoducha: " No a?" Pred nekolika tydny jsem prosla veskerymi tehotenskymi krevnimi testy na vybornou; ano mam i dostatek zeleza. Moje miminko roste jak ma a vsechny prohlidky vcetne ultrazvuku to jen potvrzuji.

V anglickych casopisech a knihach, ktere za zabyvaji tehotenstvim vegetarianstvi neni nikdy opomenuto. Vzdy vedle seznamu vhodnych potravin pro ty kdo ji maso, nachazi se seznam potravin se stejnymi vyzivnymi hodnotami pro vegetariany (a vegany).

V Cechach jsem se casto setkala s nazory typu:

Budes mit nezdrave dite.

Chudak malej vzdyt ho budes akorat sidit.

Ano kdybych pojala vegetarianskou stravu tak jak ji vidi i moje babicky (Co my Ti mame uvarit???!!!), t.j. smazeny syr, smazeny kvetak, smazene zampiony, bramborak....tak ano mela bych nejen nezdrave dite ale byla bych nezdrava sama. Nevegetariani si neuvedomuji, ze vetsina vegetarianu vi, co delaji a jak vsechny potrebne ziviny z jidla dostat. Kdykoliv se me nekdo zepta na otazky tykajici se vegetarianstvi a meho zdravi odpovim: "A co Ty jis doporucenych 5 porci zeleniny a ovoce denne?" Vetsinou se mi dostane odpovedi NE a nase diskuze timto konci.

Pan Klimes se rozepsal o slepicich, produkci vajec a take produkci mleka. Ja jsem si vedoma jakym zpusobem je vetsina hospodarskych zvirat chovana (tedy mucena), proto vejce, mleko a mlecne produkty (syry pouze s vegetarianskym renetem) kupuji pouze z ekologickych farem, kde je zaruceno ze zvirata maji prirozeny zivot, volny vybeh a nejsou zivena chemikaliemi a podobnymi, obou stranam skodlivymi, prostredky. Snazim se, kde to jde kupovat vse ze znackou "ekologicky vyrobek", protoze jako vetsina vegetarianu mam zajem na celkove situaci zivotniho prostredi na zemi. Doufam ze i v Cechach se dostupnost takovych to vyrobku zlepsi, chce to jen zvysit poptavku.

Hinduiste veri, ze kdo ji maso, podili se tim na vrazde a to se odrazi v jeho povaze. Vsimli jste si jak z emailu pana Klimese vyzaruje zloba? Mimochodem, hinduisticka vira byla vyhradne vegetarianska (bohuzel se toto zmenilo diky prichodu Evropanu), znamena to tedy ze miliony Hindu byly a jsou mentalne mene vyvinuti???

S pozdravem

Linda