receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se stal/la vegetariánem(kou)

Zdravim vsechny dobre lidi,

je mi dvacet let a mam pocit, ze se nyni nachazim v urcitem milniku meho zivota. Kdyz pisi tento dopis, jsem jeste obycejny masozravec. Proto mate mimoradnou moznost slyset autentickou vypoved cloveka primo na prelomu :-) Myslenka vegetarianstvi, me prepada jiz dlouho (moje teta je napriklad kvazivegetariankou /nebo se to pise kvazo-??? no, proste vyloucila jen cervene maso/).

Pred ctyrmi dny se mi do ruky dostala kniha, ktera se jmenuje Prabhupada. Napsal ji Satsvarupa dasa Gosvami, zak velkeho cloveka - Srily Prabhupady, ktery ve svych sedmdesati letech odjel z Indie do Ameriky se 40 rupiemi (7 dolaru) v kapse, aby tam kazal univerzalni nabozenstvi Hare Krisna. Chtel rozsirit Krisnu do kazdeho mesta, do kazde vesnice. Jeho zbrani byli (a stale jsou, i kdyz v roce 1977 opustil tento svet) knihy. Je az s podivem, kolik knih tento clovek dokazal prelozit (sanskrt -> anglictina) a napsat v takovem stari (dozil se 81 let, do svych 70 let prelozil 3 knihy a pak do konce zivota jich prelozil pres 60!!!) a to jeste pri tom vytvoril celosvetove hnuti (ISKCON), neustale cestoval kolem sveta a jeste k tomu stavel chramy. To vsechno tu uvadim proto, protoze tento clovek byl vegetarianem. Jedine, co kdy jedl zivocisneho puvodu, bylo mleko a vyrobky z nej. Nekouril a nepil alkohol, kafe ani cerny caj (zadne omamne latky).

Proto jsem se trochu zacal zajimat o vegetarianstvi a o indickou kuchini a logicky jsem narazil na tyto stranky. Po precteni nekterych clanku jsem se stoprocentne rozhodl. Hlavne me primely studie dokazujici, ze vegetariani jsou zdravejsi a ze i pro male deti i kojence je vegetarianstvi bezpecne.

Jeste se vratim k mleku a vajickam. Pro me je logicke, ze mleko je "povolene". Kojenim clovek neublizuje zadnemu tvoru. Stejne tak dojenim mleka neublizujeme zvireti (mnozi mozna namitnou, ze zvirata by se i tak kvuli mleku chovali v malych prostorach ve velkem, ale mleko se da ziskat bez ublizeni zvireti. Maso nikoliv! Samozrejme je mleko lepsi, kdyz je od kravky, ktera je chovana s uctou, jako se to dela v Indii a take na mnoha farmach po svete). Vajicka vsak neschvaluji, protoze to jsou zarodky zvirat. Proto se stanu laktovegetarianem (je to snad spravny odborny vyraz), i presto, ze studie dokazuji, ze bez mleka a mlecnych vyrobku bych byl jeste zdravejsi.

Asi pred tremi lety mi pri testech krve pri nejakem bezvyznamnem onemocneni zjistili alergii na prach, roztoce a na mleko. Nevim zda to byla opravdu alergie a nebo jen sugesce. Ani nevim zda se to objevilo pred, a nebo az po testech, ale zacal jsem mit zazivaci potize (bolesti bricha, prujmy). Chvili jsem zil jako bych zadnou alergii nemel a snazil jsem se vylecit vsechno, co je mlecne (presneji obsahuje bilkoviny kravskeho mleka na ktere jsem byl alergicky). Dokonce jsem se snazil vyvarovat i rohlikum, protoze mi po nich nebylo dobre a jedl jsem vetsinou chleba s pastikou (pastika nahradila maslo :-) Obcas jsem si dal nejakou vec, napr. pizzu se syrem a pak jsem stravil hodne casu na zachode :) Pak to najednou nejak zacalo ustupovat a kdyz jsem si obcas neco dal, pak mi nebylo tak spatne, ale nejak jsem si toho nevsimal, az jednoho dne (asi tak pred rokem) jsem si rekl, ze koncim s mlecnou dietou a zacal jsem jist, co hrdlo racilo. Pred rokem jsem uspesne odmaturoval a take jsem se uspesne NEdostal na vysokou skolu, kam jsem chtel, i kdyz je tezka. A tat me cekal odvod. S ocekavanim, ze pujdu na vojne nekam do kancelare vzhledem k memu vzdelani (Informacni technologie), me bez jakychkoliv otazek daly bilou karticku, ktere se rika modra knizka. Presto se nyni citim zdravi. Karticku mi vsak uz nevemou. (Jsem pro zruseni vsech armad. Pri obrane statu porusuji lidska prava, protoze i nepritel ma pravo na zivot!)

Ten kdo veri v Boha, logicky nemuze jist maso! Zadne nabozenstvi nam neprikazuje zabijet. V Bibli je "Nezabijes!". Neni tam "Nezabijes jen cloveka!". Drive se casto delali nabozenske obeti. Obet je spravna vec, ale bez zabijeni. Obetuje se tak, ze jidlo dame nejprve ochutnat Bohu tim, ze se pomodlime, nebo odrikame mantru... A pak muzeme takto ocistene a pozehnane jidlo snist.

Na tento vikend jsem pozvan k tete a strejdovy na opekani selete. Pozvani jsem prijal jiz drive. Tento vikend naposledy pozru maso. Cele me okoli, vcetne mych rodicu, me divky a jejich rodicu, pro to nebude mit pochopeni, ale jsem ochoten se jim postavit a obhajit sve chovani. Zacina muj novy zivot. Drzte mi palce :)

Pro zajemce o hnuti Hare Krisna - https://www.harekrsna.cz/, https://www.iskcon.org/. Ekofarma Krsnuv Dvur, kde oddani chovaji s uctou dobytek a prodavaji bioprodukty - https://www.krsnuvdvur.cz/

Na zaver bych chtel podekovat oddanemu, ktery chodil dum od domu a prodaval knihy. Lituji toho, ze jsem si vzal jen jednu knihu.

S velikou uctou a s pranim, aby vsichni vytrvali v nezabijeni a pridavali se k nim dalsi a dalsi, se porouci

Tomas Klapka

Tomas.Klapka@seznam.cz

+420776848464