receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
... O dávání ...
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se stal/la vegetariánem(kou)

Milá Simi,

Myslím, že tím, čím právě procházíš, si asi projde většina vegetariánů. Někdo v menší, někdo ve větší míře. Pocházím z velmi podobné rodiny jako ty. Jsem z vesnice a zabijačky se u nás konají minimálně dvakrát do roka. Navíc ještě i já jsem donedávna zastávala názor, že "střevo je třeba pořádně promastit". A když je to navíc domácí…. (Mimochodem jsem ale opravdu zastáncem toho, že pokud jíst maso, tak rozhodně z domácích zdrojů, určitě ne z velkovýkrmen, kde jsou zvířata živena chemií, žijí v nesnesitelných podmínkách a umírají v obrovském stresu a utrpení.)

Ale vrátím se zpět… Vysvětlovat cokoli "masožravcům" je zbytečné mrhání energií. To, myslím, potvrdí každý. Vegetariánství neznamená jen nejíst maso. Je to životní filozofie, která zahrnuje zdravý způsob stravování, jiný pohled na svět, změnu názorů na spoustu věcí a často také souvisí s vírou.

Zhruba před rokem jsem procházela poměrně náročným životním obdobím, plným problémů, které jsem nedokázala sama řešit. Byla jsem hodně často nemocná (tak jeden týden do měsíce), trpěla jsem zácpou a častými bolestmi hlavy. Mnoho lidí si jistě řekne: "Naprosto běžná situace." Jenže se to vyhrotilo zásadním způsobem, kdy jsem téměř přišla o veškeré životní jistoty.

V této době jsem se seznámila s několika zajímavými lidmi, kteří měli blízko k nejrůznějším alternativám (životní styl a stravování). Někdo mi kdysi řekl: "Když je žák připraven, učitel se vždycky najde." Byla to doba, kdy jsem hodně přemýšlela o svém dosavadním životě, kdy jsem se v podstatě jen litovala a nedokázala jsem se postavit ani sebemenším problémům, které mě potkávaly. A tak začala ta velká změna, která samozřejmě ale nesouvisela jen s tím, že jsem přestala jíst maso. Radikálně jsem změnila jídelníček, mnohem více jsem se začala věnovat své duši, rozhodla jsem se skoncovat s běžnými nemocemi, které mě často trápili, a spoustu dalších věcí.

Teď po zhruba 8 měsících vím, že jsem se vydala správnou cestou a když se někdy ohlédnu zpět, sama se divím, jak jsem mohla žít. Vím, že například běžná chřipka vůbec není jen pouhopouhé napadení organismu viry nebo dokonce náhoda (jak tvrdí spousta lidí), ale že já sama se mohu rozhodnout, jestli onemocním.

Skutečný klid pocítíš ve chvíli, kdy ti výčitky ostatních přestanou vadit. Každý musí k takovéto změně životního stylu dojít sám. Je to vnitřní vývoj. Vím, že poznámky z nejbližšího okolí jsou těžké a často také bolí. Nikomu nevnucuj, že tvé postoje jsou ty správné, buď trpělivá a časem vše "vyšumí". Ve chvíli, kdy všem dojde, že to není jen rozmar puberťačky, ale že to myslíš opravdu vážně, začne i tvé okolí vše respektovat. Naše okolí je zrcadlem naší duše. Možná že i ty sama nepostupuješ v prosazování nového životního stylu správně. I o tom bych mohla mnoho vyprávět. Pokud budeš chtít, můžeš se mi ozvat na e-mail xbohr04@vse.cz, a třeba probereme i další věci.

Každopádně nejen tobě, ale i ostatním vegetariánům přeji, aby nezoufali, když je okolí nedokáže pochopit, protože oni jsou na cestě za poznáním ještě pořádný kus za nimi. Přeji ti, abys kolem sebe měla jen usměvavé a tolerantní lidi a aby ses nenechala "zvyklat".

Krásný den všem vegetariánům i masožravcům přeje

Renata Böhmová