receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se NEstal(a) vegetariánem(kou)

Dobrý den,

Na Vašich stránkách jsem se dočetl zhruba o třech důvodech proč se stát vegetariánem a ani s jedním nemohu úplně souhlasit.

1. důvod - Soucit

Přesně jak praví Albert Einstein ve vámi použitem citátu: rozšířít okruh našeho soucitu na všechna živá stvoření a přírodu v celé její kráse. Vám se, ale hodí pouze první část, tedy "živá stvoření". Kdo vám dal právo rozhodovat o tom co je živé a co neživé? Kdo rozhodl, že obilný klas si zaslouží menší soucit nežli zvíře? Když si představím obilný klas jako matku se spoustou nenarozených semínek, přijdou mi vaše stravovací návyky poněkud zvrhlé.

2. důvod - Zdraví

Je pravda, že statistiky hovoří zdánlivě ve prospěch vegetariánů. Ale dle mého statistiky srovnávají jiné skupiny pacientů. Skupinu, která přemýšlí nad tím co jí, záleží jim na sobě, není jim lhostejné jak vypadají a mají sílu to měnit. V této skupině je samozřejmě větší procento vegetariánů. Na straně druhé skupinu, která nevydává potřebné množství energie uměrné přijímaným dávkám, která hledá zdraví spíše u lékaře nežli ve svých návycích a změně životního stylu. Myslím, že srovnáním adekvátních skupin by se rozdíl vyrovnal.

3. důvod - Ekologie

Přečetl jsem si vaši tabulku spotřeby obilných potravin v USA. U nás a nejspíš i v USA se množství sena spotřebované pro dobytek bere jako výhoda, neboť stát platí za každý hektar jakkoli udržované louky, pole, pastviny. Zemědělci potom na nevyužívaných loukách pěstují seno a dobytek pěstují v podtatě jen proto, že jim pomáhá udržovat krajinu.

Tomáš Nohejl


Příspěvky do diskuze "Proč jsem se stal vegetariánem" zasílejte ZDE