receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se stal(a) vegetariánem(kou)


Dobrý den,

reaguji na Honzovu odpověď ohledně násilí na rostlinách a broučcích. Souhlasím s minimalizací násilí prostřednictvím vegetariánství, proto jsem sám vegetarián. A také souhlásím, že je věcí každého člověka, co on jí, nemůžeme ho nutit např. k vegetariánství, ale na druhé straně to zas až tak uplně jeho soukromá záležitost není, pokud uvážíme i ekologické důsledky konzumace živočišných produktů ve velkém měřítku - pak na to masožroutství doplácíme vlastně i my vegetariáni, protože dýcháme stejný vzduch a jíme stravu ze stejné země. Dokonce pijeme i stejnou vodu. A navíc, když jdu kolem prasečáku, pak ten smrad taky musím dýchat. A máto třeba i sociální důsledky, když se třeba dováží krmivo pro evropský dobytek z chudých zemí, kde lidé hladoví. Např. na www.vegetarian.cz se objevil nedávno i článek o protestech ve Francii proti dovozu geneticky upravené sóji z Argentiny.

Více podrobností je na stránkách Greenpeace. Tu sóju nejdřív předkouše dobytek a pak jí snědí Evropané, zatímco v Argentině vyhnali lidi z jejich polí a oseli je pro dobytek, a ještě se kácejí kvůli tomu lesy. A za těchto okolností jídlo na mém talíři přestává být mou osobní záležitostí - může totiž rozhodovat i o životě lidí třeba v Argentině. Takže v konečném důsledku nejde jenom o zvířata a rostliny. Ale to je problém naší komplikované společnosti, kdy často nevidíme přímo důsledky našeho chování.

A tak jde i o lidi, a i proto nejím maso - vždyť je to jen zelenina a obilí ze second handu (v tom lepším případě - o antibiotikách atd. radši mlčím).

Jirka


Příspěvky do diskuze "Proč jsem se stal vegetariánem" zasílejte ZDE