receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se NEstal(a) vegetariánem(kou)

Zajímalo by mě, jestli jde o nějaký typický "masožroutský" mindrák, který Vás (a Vám podobné) nutí k výpadům proti vegetariánům, resp. veganům.

Vegetarián/vegan je člověk, který se snaží přemýšlet o tom, co vlastně jí. Když pominu ekologické, ekonomické a zdravotní výhody, který takový způsob stravování přináší a o nichž se dá v dnešní době jen těžko pochybovat, protože jsou podloženy empirickými fakty, statistickými přehledy a lékařskými zprávami, existuje také něco, co by mělo být člověku vlastní - totiž etický postoj.

Možná, že zastáváte 400 let starý názor, že zvíře je jen "biologický stroj" bez vlastního vědomí, neschopný pociťovat strach nebo bolest.

Možná si myslíte, že zvíře nemá právo prožít svůj život tak, jak je to pro ně přirozené. Možná jste přesvědčen o tom, že člověk jako "pán tvorstva" má právo fyzicky a psychicky týrat "nižší formy života" (viděl jste někdy nějaké to vysoce efektivní zařízení na "výrobu" masa?).

Jíst maso je samozřejmě Vaše volba, na kterou máte právo. Ale má volba maso nejíst aspoň neupírá práva jiným bytostem. A na tom nic pokryteckého není.

Pavla Strejcová


Příspěvky do diskuze "Proč jsem se stal vegetariánem" zasílejte ZDE