receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se Stal(a) - NEstal(a) vegetariánem(kou)

Ahoj Michale,

vezmeme to tak nějak popořadě. Prvně bych chtěl vyjádřit kladné hodnocení toho, že jsi napsal tak dlouhý příspěvek. Asi tě tato problematika hodně zajímá, když jsi tomu věnoval tolik času.

člověk býložravec - člověk není takový býložravec, jak tě učili ve škole, tzn. který spásá traviny apod. Je zvláštním druhem býložravce orientujícího se na plody, ořechy, semena apod. Můžu tě ubezpečit, že nejíme trávu :-)

Zuby - když se dívám na chrup šelem, nebo všežravců ( např. medvěd ), tak jejich chrup není vůbec podobný tomu našemu... Narážíš na špičáky. Ano. Máme je. Viz. výše, podle mě je to pozůstatek toho, že naši předkové byli nuceni dostat se přes skořápky apod.

Lékaři - pravda je v tom, že ti řeknou abys omezil maso, ale jedl ryby a drůbež. Ovšem podle mě je to spíš tím, že si to nelajznou... Můj osobní příklad. Jednou jsem požádal svého praktického doktora o krevní testy pro výzkum vegetariánů. Smál se mi, že se ukáže, jak jsme na tom špatně. Jeho údiv neznal mezí a sám mi řekl, že takové výsledky nečekal. Bylo to po mém 5tiletém vegetariánství bez masa a vajec. Jinak znám spoustu lékařů vegetariánů.

Křesťanství - ber to skutečně jako symbol. Ono je tím myšleno něco jiného. Jestliže se o toto opravdově nezajímáš, tak tím opravdu neargumentuj... A pokud jsi křesťan a toto si myslíš, tak nevím...

Beránek - to je židovský obyčej, ne křesťanský... Ježíš byl žid. Jeho učení ( odlišné od judaismu ) bylo po té nazváno křesťanstvím. V křesťanství se zvířata neobětují.

Hitler - je to polopravda. Říkal o sobě, že je vegetarián, ale jeho nejoblíbenější jídlo byla játrová paštika... Je to asi tak, že o sobě hodně lidí rádo říká: Já jsem vegetarián, ale jím kuřata a ryby" To ale není vegetariánství.

Ekologie - ano, každý má v sobě spoustu rezerv. Toto je pravda. Nicméně, pozitivní dopad vegetariánství na ekologii je znám. Např. spotřebou vody pro výrobu 1kg potravin rostlinných a živočišných. A voda je velký problém. Pitná voda. Zatím je jí dost, ale...

Potravinové suplementy - ty používají i nevegetariáni. Vezmi si třeba jod. Jak si jej dodáváš? Mořskou rybou. Je zde nějaké moře? Není. Mají sladkovodní ryby vysoký obsah jodu? Nemají. Musejí se pro tebe dovážet. Pro (nejen ) vegetariány se dováží mořské řasy a z nich tablety s jodem. Mě to přijde OK. Když jsi nemocný, doplňuješ si vitamín C. Tím tedy dáváš najevo, že tvoje strava není plnohodnotná?

Vegetariánské nemoci - ty a všichni co jí maso jste 100% zdraví? Asi ne, že? Tzn. vegetarián nerovná se člověk bez nemocí. Vegetariánstvím můžeš spoustu vlivů i tvých náchylností ovlivnit, ale ne 100%. Já znám lidi, nevegetariány a bolí je taky břicho. Mají rakovinu střev... Neříkám, že to je zcela jistě z toho, že jí maso!!! Víš, dnešní doba je plná chemie a ovzduší stojí taky za houby a toto se na lidech odráží. Můžeš být 100x vegetarián, ale něco na tebe vleze a nemusí to být ani z potravy...

Velryby - 100% souhlas

Myslivci - mno... tady musím říct, že s tím taky 100% nesouhlasím ( myslím s myslivostí a rybářstvím), ale... Znám myslivce a není to vždycky tak, že sedne, bác a jde domů... To zvíře žije vcelku šťastně a netrpí tím, že žije ve volné přírodě. Určitě je s ním zacházeno lépe, než s jatečními zvířaty. Myslivec se musí joooo snažit, než jej uloví. To stejný rybář. Kdežto na jatkách... byl jsi někdy na jatkách?

Postoj světa - mno vidíš. Na spoustu věcí jsem ti věcně argumentoval. I když třeba s něčím nemusíš plně souhlasit, alespoň vidíš, že přemýšlím a snažím se mýty a omyly o vegetariánství trošku napravit. Je to tak, že spotřeba masa je velký bussines. A nikdo nemá zájem snižovat svoje zisky. Pár let zpátky poklesla spotřeba hovězího, teď už to není problém a máme tu problém s drůbeží... S ropou to je taky tak.... a s patentem na infrazvukovou nebo mikrovlnnou pračku, do které nemusíš dávat fosfátovej prášek na praní, který má největší výrobce pracích prášků na světě, jak by smet... Ano, vždy je ten, co dělá něco, co aby mohli dělat i ostatní se oni musí něčeho vzdát, je označen za švihlého... Ježíše taky spousta lidí asi považovala za trochu švihlého... Buddha taky... Copak tobě nepřijde švihlý, když jsi král se všeho vzdát a jít poustevničit ;-)

zdraví tě Honza


Příspěvky do diskuze "Proč jsem se stal vegetariánem" zasílejte ZDE


UPOZORNĚNÍ

Redakce neodpovídá za obsah článků i diskusí, které ne vždy odpovídají stanovisku redakce.

Copyright (c) 2000-2006 Vegetarian.cz