receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se Stal(a) - NEstal(a) vegetariánem(kou)

Dobrý den,

váš názor mě velice rozesmál. Je vidět, že jste nezašel v myšlenkách ani o krok dál než kam jste došel v textu.

Na jednoduchém příkladu můžeme ukázat, zda je vaše úvaha tak logická. Vepř, který je mezi jatečnými zvířaty nejefektivnější živočišnou výrobou, potřebuje osm kilogramů rostlinného krmiva k tomu, aby vyprodukoval jeden kilogram masa určeného k lidské spotřebě. Již z tohoto je zřejmé, že živočišná výroba je neproduktivní a zvyšuje cenu výsledného produktu o spotřebovaná krmiva, práci lidí apod.

Kromě těchto ekonomických argumentů je pravdou, že živočišná výroba je vysoce neekologická. Už jen informace, že polovina vody spotřebované v USA je spotřebována v masném průmyslu ukazuje, jak je tato výroba ekologicky nepřístupná (zásoby podzemních vod zejména v některých amerických státech jsou na kritické úrovni).

Na závěr to nejdůležitější...(zkuste zachytit i nemateriální dimenze problému): Maso, které je k dostání na našem trhu, dnes pochází převážně od zvířat chovaných v bezohledných podmínkách intenzivních velkochovů, které postupem času udělaly ze zvířat živé jednotky na růst masité svaloviny.

Tato takzvaná ‘jateční’ zvířata žijí ve velkém stresu a většina z nich je chronicky nemocných, fyzicky i duševně. Málokdo však navštívil takový chov nebo dokonce jatka, kde se ze zvířat stává mrtvé maso. Maso, které je nám nabízeno, je pochopitelně zamaskováno do různých forem, aby vypadalo labužnicky a šlo tak dobře na odbyt.

K "producentům" vepřového: Prasata jsou vysoce inteligentní a citlivá zvířata. V intenzivních velkochovech jsou jejich přirozené životní potřeby omezeny na minimum a samotný chov, transport i porážka jsou pro ně spojeny s velkými stresy.

Jirka


Příspěvky do diskuze "Proč jsem se stal vegetariánem" zasílejte ZDE


UPOZORNĚNÍ

Redakce neodpovídá za obsah článků i diskusí, které ne vždy odpovídají stanovisku redakce.

Copyright (c) 2000-2006 Vegetarian.cz