receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se Stal - NEstal(a) vegetariánem(kou)

Už odmala jsem se zabývala zvířaty, sledovala jsem s podivem ty překrásné tvory, co se kolem mě procházeli po čtyřech, skákali nebo létali. Obdivovala jsem je a ze všeho nejvíc jsem si přála být stále s nimi. Ale nic není tak krásné a idylické, jak se na první pohled zdá. Po odpoledni stráveném s mými chlupatými přáteli jsem zasedla k obědu a s chutí jsem se pustila do vepřového řízku nebo kuřecího stehna. Vůbec mi to nepřipadalo divné, proč taky? Vždyť všichni u oběda mlaskali a olizovali se nad tím jídlem. Neznala jsem nikoho, kdo by nepodlehl té vůni a nedal si s námi.

Tak roky plynuly, už mi nebylo osm a začala jsem se více zajímat o svět kolem mě. Jak všechno funguje? Kde se bere to jídlo v obchodech? Jak to chodí? Najednou se vynořilo spoustu otázek, jakoby z čista jasna. Dostala jsem (za mého drobného přispění) k 11 narozeninám notebook. Na internetu jsem nacházela spoustu informací, zajímavostí a různých podkladů třeba pro referáty do školy. Jednou jsem listovala na blogu nejmenované osoby a na straně byla rubrika "Proč?". Co proč? Nevěděla jsem o co jde ale nějak mě to zaujalo. Rozklikla jsem to, bylo tam spoustu článků........spoustu příšerných článků......PRAVDIVÝCH...... Bylo vážně děsivé to pročítat, "hrabat" se v tom hnusu, nespravedlnosti, beznaděje....... Zaklapla jsem počítač, ale další den jsem zase hledala dál. Chtěla jsem vědět celou pravdu, i když byla tak hrozivá.

Netrvalo dlouho a dala jsem si 1+1 dohromady. Proč vraždit ty tvory, kteří mi nikdy nic špatného neprovedli? Proč ubližovat nevinným zvířatům? Jen kvůli lidské pošetilosti, kvůli jejich (naší) nespravedlnosti a ponižování všeho živého pod naši moc? PROČ? Připadalo mi to jako puzzle, a každý den jsem nacházela nové dílečky pravdy, poschovávané po stovkách blogů, článků a obrázků....

I přes to, že jsem všechno tohle věděla, musela jsem si to trochu urovnat. Přecejen mi bylo teprve 11.......ale jsem za to ráda. Samozřejmě, některé články nebyly ničím podloženy, mohly to být jen výmysly, a já jsem věřila, že nic z toho není pravda. Po tom, co jsem shlédla pár videí (hrozivých videí) o postupu při práci na jatkách, už jsem dál nemohla.....Postupem času jsem k masu a výrobkům z něho získala odpor. Jenže pak se dostavila i nedůvěra k mému přesvědčení, k tomu nejíst maso. Všichni mě nutili, bylo to jak když se mi snažili vymýt mozek, tak jsem si připadala. Já jsem to ale nevzdala, i když jsem MUSELA vždy alespoň kousek masa sníst. Připadala jsem si tak osamělá, tak bezmocná a vyčerpaná. Zanedlouho jsem na internetu našla další podporu, objevila jsem spoustu stránek a diskuzních for, kde se seznamovali lidé s podobnými názory a vyměňovali si své poznatky a zkušenosti.

Také jsem objevila tohle video. Obdivuji toho člověka dodnes. Cítila jsem se dobře, když jsem věděla, že v tom nejsem sama..... Rodiče i příbuzní asi po půlroce mého "strádání" (jak to oni nazývali) konečně pochopili, že to nedělám kvůli tomu, že jsem to někde od někoho odkoukala (což byla jejich první otázka-"Tvoje kamarádky taky nejí maso?")-nevím proč si mysleli že jsem tak přihlouplá a chtěla bych tedy poděkovat autorům těch článků, amatérských videí i obrázků. V neposlední řadě děkuji všem zastáncům vegetariánství, veganství, ochráncům zvířat i přírody a dalším milovníkům zvířat (ne na talíři) za jejich podporu v pravé záchraně zvířat......

Ještě bych chtěla dodat pár řádků pro "masožrouty", kteří se na nás dívají skrz prsty; Přestaňte nám nutit "vaše zvyky". Vím, že to berete jako jisté ohrožení, pokud se ve vaší blízkosti objeví "někdo jiný" ale zkuste se na to podívat i z jiné stránky. Před tím, než jsem se stala vegetariánkou, jsem tento "životní styl" hluboce odsuzovala a kritizovala. Ale bylo to jen proto, že jsem to nemohla pochopit, nebo spíš nechtěla pochopit. Bylo mi jedno, kvůli čemu to dělají, brala jsem to prostě jako problém.

Tak tedy: nenuťte nám to, snažte ne nás pochopit, nebo nás alespoň nechte v klidu žít. Díky.

Hanka, 15 let, 4 roky vegetariánkou......


Příspěvky do diskuze "Proč jsem se stal vegetariánem" zasílejte ZDE