receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
Zpět na recepty


FARMACIE V KUCHYNI (aneb lékárna v kuchyni)

Domácí indická kuchyně není významná jen svou chutí, ale i tím, že všechny použité potraviny, přísady a koření poskytují organismu dostatečné množství různých látek, např. vitamínů a minerálů, potřebných pro udržování těla a ducha v dobrém stavu. Podle UPANIŠÁD, starodávných indických písemností, samo fyzické tělo se zrodí a žije z jídla. Indická kuchyně vychází z léčebných principů starobylé ajurvédské nauky o životě (ajur = život, véda = věda). Proto se vaše kuchyně může stát vaší domácí klinikou.

Na indickém venkově je velice rozšířená přírodní léčba, které lidé věří více než moderní medicíně. Léčení se provádí výběrem jídla, přísad a koření, a to pro každou jednotlivou nemoc. Koření může být v různých kombinacích použito jako lék, neboť je čistě přírodním prostředkem. Můžete použít svoji kuchyň a její zdroje k tvorbě bylinných léčebných prostředků, které uzdraví vás i vaši rodinu. Následuje přehled některých onemocnění a výčet běžně dostupných přírodních materiálů, které mohou být používány při jejich léčení v domácnosti.

Akné

Smícháme půl lžičky mleté kurkumy a půl lžičky mletého santalového dřeva s dostatečným množstvím vody. Vzniklou pastu aplikujeme zevně. Můžeme také užívat vnitřně půl šálku šťávy z aloe vera 2x denně tak dlouho dokud se pleť nevyčistí. Také kurkuma čistí pleť.

Astma

Doporučuje se čaj z lékořice a zázvoru. K jeho přípravě použijeme půl lžičky smíchaného koření na 1 šálek vody. Jiný lék k vnitřnímu použití připravíme smícháním 1/4 šálku cibulové šťávy se lžičkou medu a 1/8 lžičky černého pepře. Přináší úlevu při překrvení a kašli a zmírňuje dušnost.

Astma a kašel

Připravíme pilulku z hřebíčku, květů Valotropisu (madar) a černé soli. Vložíme ji do úst a nepřetržitě polykáme sliny. Tento způsob vyléčí astma a mnoho poruch respiračního traktu. Je-li kašel velmi úporný, umeleme dohromady 3 gramy hřebíčku a 3 gramy kůry granátového jablka a prosejeme skrz jemnou látku. Tuto směs lížeme spolu s 1,5 gramy medu 3x denně. Můžeme též vložit do úst několik hřebíčků a nepřetržitě polykat jeho šťávu. Takto odstraníme sužující kašel. Tato metoda je účinná hlavně při kašli. Lze také opražit hřebíček na ohni, smíchat jej s medem a lízat. Tento postup je nejlepší proti černému kašli.

Bodnutí hmyzem

Do rozemletého bambusu nakapat 3 - 4 kapky vody, na kameni třít železným předmětem tak, aby tam zůstala stopa železa. Postižené místo potírat. Při otocích přiložit na ránu škraloup z mléka, zavázat a nechat do druhého dne.

Bolesti

Kromě již zmíněného použití hřebíčkového oleje při bolestech zubů je používán též při revmatických bolestech a při bolestech hlavy. Umeleme společně 2 hřebíčky a 6 gramů bílých makových semínek, zahřejeme a přiložíme na čelo, takto se zbavíme bolesti hlavy při rýmě a kataru. Vezmeme 30 gramů hřebíčku, jemně rozmělníme s vodou, vyrobíme pastu, zahřejeme ji a přiložíme na spánky. Takto účinně vyléčíme různé typy bolestí hlavy. Tato léčba účinně působí též na neuralgické bolesti hlavy.

Bolest (zevní)

Přiložíme zázvorový obklad. Příprava zázvorového obkladu: Smícháme 2 lžičky mletého zázvoru se 2 lžičkami mleté kurkumy a přidáme takové množství vody, aby vznikla pasta. Pastu zahřejeme a rovnoměrně rozprostřeme na kousek gázy nebo bavlněné látky. Obklad přiložíme na postižené místo a upevníme obvazem. Ponecháme na místě přes noc.

Bolest hlavy

Rozemeleme pár kousků dalchinové kůry ve šťávě z citrónu a vzniklou pastou potřeme spánky. Takto odstraníme bolest hlavy. Stejná pasta je účinná při léčbě zanícených uhrů. Další možnost: 1/2 lžičky mletého zázvoru smícháme s vodou, zahřejeme a vzniklou pastu naneseme na čelo. Někdy se může objevit pálení, ale není škodlivé. Tento postup přináší všeobecně úlevu při bolestech hlavy. Jiný způsob je pozorování dechu. Všimněte si, zda nevydechujete jednou nosní dírkou prudčeji. Pokud ano, ucpěte tuto nosní dírku a dýchejte druhou tak dlouho, dokud bolest hlavy neodezní. Při specifických typech bolestí hlavy může být užitečné následující: bolest vycházející z nosních dutin můžete odstranit aplikací zázvorové pasty na čelo a dutiny. Bolestí ve spáncích se zbavíte čajem z kmínu a koriandrových semínek, od každého 1/2 lžičky do šálku horké vody. Bolesti v týle jsou příznakem toxinů v tlustém střevě. Na noc podáváme sklenici horkého mléka se lžičkou lněného semínka. Současně naneseme zázvorovou pastu za uši (na mastoidní výběžky). Bolesti hlavy mohou být způsobeny změnou energie nebo potlačenými emocemi v hluboké pojivové tkáni.

Bolest v krku

Kloktáme teplou vodu, do níž zamícháme 1/4 lžičky mleté kurkumy a špetku soli.

Bolavý krk

Do šálku vody vhodíme 1/2 lžičky mleté skořice a několik zrníček pepře a připravíme vývar. Přidáme med a podáváme 3x denně. Takto jistě vyléčíme bolesti v krku, zánět a zranění v krku, nachlazení a také špatné trávení, chřipku a malarické horečky.

Bolesti těla, únava, rozlámanost

Při bolestech těla, při celkové únavě a pocitu rozlámanosti vypijte teplé, čerstvě svařené mléko s kurkumou (1/2 litru pokud možno ovčího nebo kozího mléka a 1 lžička kurkumy). Hned po dopití se vykoupejte v horké vodě. Nejezte studená jídla.

Bolest ucha

Do ucha kápneme 3 kapky česnekového oleje nebo do ucha kápneme 5 - 10 kapek směsi připravené ze lžičky šťávy z cibule smíchané s 1/2 lžičky medu.

Bolesti úponů svalů

Při bolestech úponů svalů je možné použít mast z 1/4 lžíce kurkumy a 1 lžíce mléčného škraloupu. První 2 dny po jejím použití zůstává kůže žlutá i po umytí.

Bolesti zad

Na postižené místo naneseme zázvorovou pastu a poté eukalyptový olej.

Bolesti zubů

Při silné a stálé bolesti zubů přikládáme na zuby tampón vaty napuštěný hřebíčkovým olejem v intervalu 4 hodin po dobu 4 - 5 dnů. Bolest zmizí. Podobně jako kreozot, dobře známý lék proti paradentóze, působí hřebíčkový olej hojivě také při paradentóze. Všechny druhy zápachu z úst odstraní vložení několika hřebíčků do úst.

Časté močení

Požívání špetky mleté skořice s medem každý večer je účinným lékem pro ty, kteří močí mnohokrát denně.

Dásně (krvácející)

Vypijeme šálek vody se šťávou z 1/2 citrónu. Můžeme také dásně masírovat kokosovým olejem.

Horečka

Většinu horeček účinně zažehnáme nápojem připraveným z hřebíčku a stejného množství listů tulsí rozdrcených ve vodě. Takto odstraníme i pocit slabosti, který po horečce následuje.

Choroby oka

Rozdrtíme hřebíček v měděné nádobě, smícháme s medem a aplikujeme do oka kapátkem. Tato směs je zvláště doporučována pro choroby bělma.

Chřipka

Vezmeme 25 gramů hořčice, 10 gránů (0,65 gramů) kmínu a 30 gránů (1,9 gramu) zázvoru. Vaříme 15 minut v 1 litru vody. Doporučená dávka je 2 unce každé 3 hodiny. Tento přípravek je účinný proti chřipce.

Hemeroidy

3x denně pijeme 1/2 šálku šťávy z aloe vera tak dlouho dokud hemeroidy nezmizí.

Jedovaté šťávy a žihadla

Vypijeme šťávu z koriandru nebo naneseme na postižené místo pastu ze santálového dřeva.

Jed (všeobecně)

Požijeme 1/2 lžičky ghí nebo 1/2 lžičky lékořicového prášku.

Kašel

Zázvor připravujeme stejně jako čaj a používáme jako koření do jídla. Zázvorový čaj - 1,5 hrnečku vody s 1 lžičkou zázvoru vaříme dokud se 1/3 vody nevyvaří,pak přidáme 3 lžíce včelího medu a teplé vypijeme. Nebo vykloktáme sklenici horké vody, do které jsme přidali špetku soli a 2 špetky mleté kurkumy. Také můžeme cucat celý hřebíček s kouskem kandovaného cukru. Pokud vykašláváme hlen, uvaříme šálek čaje. Použijeme 1/2 lžičky mletého zázvoru, špetku hřebíčku a špetku mleté skořice.

Nebo vezmeme 25 gramů skořice, 12 gramů anýzového semínka, po 25 gramech muleti či lékořicového oddenku a rozinek bez semínek, 75 gramů sladkých mandlí, po 25 gramech oloupaných hořkých mandlí a bílého cukru. Vše umeleme dohromady a připravíme směs na výrobu pilulek. Tu rozdělíme na pilulky o hmotnosti 5 gránů (0,3 gramů). Podáváme několikrát denně 1 pilulku. Užívání těchto pilulek je účinné proti kašli.

Ke zvýšení pocitu hladu

Připravíme prášek z hřebíčku a pipalu (dlouhý pepř), prosejeme přes látku. Necháme pacienta lízat 7,5 g této látky s medem. Takto léčíme slabé trávení, pocit únavy a slabosti následující po horečce. Můžeme podávat též ve formě odvaru.

Krvácení (zevní)

Přiložíme led nebo pastu ze santálového dřeva. Na místo zevního krvácení můžeme také nanést černý popel ze spáleného chomáčku bavlny.

Krvácení (vnitřní)

Podáváme teplé mléko, do kterého je zamícháno 1/2 lžičky mleté kurkumy a šafránu.

Krvácení z nosu

Pomáhá lehnout si na záda a přiložit k nosu váček s pískem navlhčeným studenou vodou.

Křeče při mentruaci

3x denně užíváme lžíci gelu z aloe vera se 2 špetkami černého pepře. Podáváme tak dlouho, dokud křeče nezmizí.

Menstruační krvácení

Pitím skořicového odvaru můžeme dosáhnout velké úlevy při obtížných poporodních bolestech. Spolu s požíváním špetky mleté skořice každý večer po dobu 1 měsíce můžeme posunout znovuobjevení menstruačního krvácení na nejzažší možnou mez.

Na vypuzení hlenu

3 gramy mletého hřebíčku vaříme ve 100 gramech vody, dokud se 3/4 vody nevyvaří. Přecedíme a podáváme jako horký nápoj. Na vypuzení hlenu není lepšího léku než je hřebíček.

Nadýmání

Rozmícháme jogurt s trochou vody, na pánvi opražíme kmín, ještě teplý jej rozemeleme, zamícháme do jogurtu, osolíme a vypijeme.

Nebo smícháme 2 díly umletého praženého kmínu, 1 díl soli, 2 díly zázvoru, 4 díly máty a 2 díly koriandru. Zamícháme a uschováme jako léčebné koření. Při střevních potížích smícháme 1/2 lžičky této směsi s 1 lžící citrónové šťávy a zamícháme. Zapíjíme kefírem nebo ředěným jogurtem.

Nachlazení, kašel, rýma, apod. (recept pro 1 osobu)

1,5 polévkové lžíce mletého zázvoru dáme do litru vody a vaříme tak dlouho, až se vyvaří 1/2 vody. Pak přidáme šťávu z 1 citrónu, kmín, sůl, pepř, 2 - 3 roztlučené hřebíčky. Pijeme teplé. Zevně můžeme použít také mast "VAM", v Indii se nazývá např. Amritanžan, Vicks.

Nachlazení

V hrnci vody povaříme lžičku mletého zázvoru a vdechujeme páru. Znamenitou úlevu při nachlazení přináší také eukalyptové listy použité stejným způsobem. Eukalyptový olej aplikovaný do nosních dírek pomáhá při překrvení. Také můžeme šňupat prášek z kořene puškvorce: do každé nosní dírky vdechneme špetku.

Namožené svaly (horní polovina těla)

Podáváme rektální klyzma 1 šálku oleje z puškvorce. Necháme působit 30 minut. Při celkovém namožení svalů nanášíme na postižené místo 2x denně teplou zázvorovou pastu s kurkumou (lžička zázvoru s 1/2 lžičky kurkumy).

Nechutenství

Vezmeme 10 gramů mletého hřebíčku, smícháme se 40 gramy sirupu z oloupané dužiny indické datle, přidáme 130 gramů vody a 40 gramů cukru. Získáme tak 4 dávky léku. Nápoj srkáme v intervalu 2 - 3 hodin. Pokračujeme 2 - 4 dny. Tato procedura je účinná proti všem druhům nechuti k jídlu. Občas může pacient žvýkat trochu saindhavské soli.

Neuralgické problémy

Zde podáváme 23 gramů kardamomu s 2 - 3 grány (0,13 - 0,19 gramy) chininu.

Nežity

Vyzrání nežitu urychlíme přiložením placky z vařené cibule nebo nanesením pasty ze zázvoru a kurkumy (od každého 1/2 lžičky) přímo na nežit.

Nežádoucí pach z úst

Ústa vyčistíme mletou lékořicí a sníme několik fenyklových semínek. Můžeme také užívat 2x denně půl šálku šťávy z aloe vera tak dlouho, dokud se neobnoví svěží dech.

Nucení ke zvracení

Hřebíček rozmělníme s vodou a podáváme jako vlažný nápoj. Takto zaženeme nucení ke zvracení a také utišíme žízeň.

Oči (pálící)

Na chodidla namažeme ricinový olej. Nebo nakapeme do postiženého oka 3 kapky čisté vody s růžovou silicí. Do oka také můžeme použít čerstvý gel z aloe vera.

Odřeniny, modřiny

Rozmixujeme 1 díl mleté kurkumy, 2 díly rozetřeného santálového dřeva a 1 díl citrónu. Postižené místo natřeme touto směsí.

Odřeniny, malé řezné rány, event. bodnutí hmyzem

Když už z rány neteče krev a povrch je suchý, můžeme na ni přiložit škraloup z mléka. Pomůže zrychlit hojení rány a zmenšit jizvu.

Otoky

Pijeme vodu s ječmenem, 4 díly vody povaříme s 1 dílem ječmene a přecedíme. Také pomáhá koriandrový čaj. Na vnější otok naneseme na postižené místo 2 díly mleté kurkumy smíchané s 1 dílem soli. Pijeme čaj z gotu koly: na šálek vody 1 lžíci.

Pálivé pocity na hrudi

Bolesti utiší nápoj připravený z hřebíčku rozdrceného ve studené vodě, přecezeného a smíchaného s kandovaným cukrem.

Posílení paměti

Používáme-li pravidelně prášek (1 díl hřebíčku, 1 díl zázvoru a 1 díl piplu), který je užíván i při bronchitidě a astmatických záchvatech, pro odstranění a vypuzení hlenu, dosáhneme posílení paměti. Překonáme tím také nervozitu.

Překrvení nosních dutin

Na postižené místo naneseme zázvorovou pastu nebo vdechneme špetku prášku z kořene puškvorce.

Přejídání

Přejídání je nervózním návykem, který ničí inteligenci těla. Jezte lehké potraviny jako jsou proso nebo žito. Tyto látky nezpůsobí zvýšení tělesné hmotnosti, i když jsou požívány v nadměrném množství. Pokus jste již chybu udělali, opražte po lžičce fenyklových a koriandrových semínek se špetkou soli a snězte. Také můžete vypít šálek teplé vody se šťávou z 1/2 citrónu a špetkou jedlé sody.

Průjem

Smícháme stejné množství jogurtu a vody a přidáme trochu čerstvého zázvoru (asi 1/8 lžičky) nebo vypijeme černou kávu s čerstvou citrónovou šťávou. Jiným lékem je řídká ovesná kaše připravená ze šálku vody s 1 či 2 lžičkami makových semínek. Tuto směs povaříme, přidáme špetku muškátového oříšku, zamícháme a sníme.

Plyn (v břiše)

Smícháme špetku jedlé sody se šálkem vody a šťávou z 1/2 citrónu, vypijeme.

Poruchy trávení

Smícháme stroužek nadrobno nakrájeného česneku se špetkou soli a špetkou jedlé sody a sníme. Nebo vypijeme 1/4 šálku šťávy z cibule s 1/2 lžičky medu a 1/2 lžičky černého pepře.

Rýma řídká

Podáme 3 kapky hřebíčkového oleje s cukrem nebo přičicháváme ke kousku látky pokropené hřebíčkovým olejem. Vezmeme 7 hřebíčků, umeleme, smísíme se 100 gramy vody a vaříme, dokud množství vody neklesne na 20 gramů, Pak vychladíme a přecedíme. Pacienta necháme vdechovat výpary oběma nosníma dírkami. Po vychladnutí podáváme pacientovi tento odvar k pití.

Rýma

Čaj z tulsí / 5 - 6x denně 2 šálky). Do vroucí vody dáme 1 lžičky černého indického čaje, přidáme 6 - 8 kousků hřebíčků, 10 kuliček celého pepře, 1/2 lžičky zázvoru. Na závěr přidáme 5 - 6 lístků tulsí. Necháme přejít varem a pijeme. Za 2 dny by mělo být po rýmě. Bez tulsí se výsledek dostaví pomaleji.

Spáleniny

Na postižené místo přikládáme listy aloe vera, aby se neudělal puchýř. Nebo použijeme pastu připravenou z čerstvého gelu z aloe vera se špetkou mleté kurkumy. Můžeme také použít ghí či kokosový olej.

Špatné trávení

Připravíme odvar z hřebíčku a haritaki (Terminalia chebula), přidáme na špičku nože saindhavskou sůl a podáme pacientovi jako nápoj. Tento nápoj odstraní špatné trávení a působí také jako projímadlo.

Špatné trávení, kyselost při říhání a žaludeční nevolnost

Vezmeme po 10 gramech hřebíčku, suchého zázvoru, pipalu (dlouhý pepř) a ádžvajenu (omum), 50 gramů saindhavské soli a 50 gramů kandovaného cukru. Vše dohromady umeleme, vložíme do porcelánové nádoby a polijeme šťávou z citrónu tak, aby v ní byly všechny přísady ponořeny. Na nějakou dobu necháme na směs působit slunce a poté bezpečně uložíme. Užíváme po jídle v dávce 6 - 10 gramů. Zvýšíme tak chutnost a přitažlivost jídla, kyselé říhání zmizí, potíže s trávením odezní a zlepší se funkčnost celého trávicího systému.

Šok (omdlévání)

Vdechujeme vůni čerstvě rozkrojené cibule nebo vdechujeme prášek z kořene puškvorce.

Spánek (nedostatek)

Vypijeme čaj z muškátového oříšku - na šálek vody 1/4 lžičky mletého muškátového oříšku. Plosky nohou jemně namasírujeme sezamovým olejem nebo masírujeme olejem vlasy na temeni hlavy. Můžeme také do každého ucha kápnout po 5 - 10 kapkách zahřátého oleje. Vypijeme šálek horkého kravského mléka s kandovaným cukrem nebo medem. Heřmánkový čaj je také výtečný prostředek k vyvolání spánku (na šálek vody 1 lžíce heřmánku).

Spánek (nadbytek)

Na noc vypijeme kávu, čaj z gotu koly nebo čaj z kořene puškvorce. Jídlo podáváme v menším množství časně zvečera.

Škytavka

Smícháme 2 díly medu s 1 dílem ricinového oleje. Také pomáhá pránájáma (jógové dechové cvičení).

Teploty

Jíst jen polévku nebo vývar z čočky, hodně tekutin a ovoce.

Uši (zvonění)

Do ucha kápneme 3 kapky oleje z hřebíčku.

Vyčerpání (horko)

Vypijeme sklenici kokosového mléka nebo šťávy z hroznů. Nebo povaříme 3 sušené datle ve 2 dcl vody, zamícháme a pijeme.

Vyrážka

Na postižené místo naneseme dřeň koriandrového listu nebo vypijeme koriandrový čaj (lžičku koriandrových semínek na 1 šálek vody).

Zácpa a plynatost: (tj. nadmutí žaludku způsobené plyny)

0,5 gramu mletého pipalu (dlouhý pepř) a 2 gramy saindhavské černé soli smícháme se 100 gramy smetany. Užíváme 2 - 3x po 1 hodině. Dojde k uvolnění plynů,odstranění potíží a neklidu, vyčištění střev a obnovení normálního zdraví.

Zácpa

Vypijeme čaj z listů seny (1 lžička do šálku vody) nebo vypijeme na noc sklenici horkého mléka se lžičkou ghí. Jiným lékem je sklenice vody, ve které jsme povařili lžičku lněného semínka, pijeme na noc.

Zrak

Pepř zlepšuje jeho funkci (především ostrost vidění), upravuje krátkozrakost i dalekozrakost a odstraňuje únavu očí. Přidává se do čaje a jídel, užívá se při léčení zraku dlouhodobě.

Zvracení

Rozmělníme 5 gramů hřebíčku a vaříme s 125 ml vody tak dlouho, dokud se voda z 1/2 nevyvaří, pak přecedíme. Podáváme 1 - 2 lžičky ještě teplého odvaru s cukrem. Je-li třeba, můžeme podávat 4 - 5x denně po 4 hodinách. Tento hřebíčkový odvar je účinný také při nadměrném pocitu žízně, nechutenství a ztrátě pocitu hladu. Vezmeme 5 gramů prášku z hřebíčku a smícháme se sirupem z kandovaného cukru. Hřebíček je nejlepším lékem pro kontrolu zvracení u těhotných. Stejnému účelu slouží i požívání hřebíčku, ale ten nepodáváme, vyskytuje-li se při zvracení horečka.

Žaludeční problémy

Vezmeme po 10 gránech (0,65 gramech) zázvoru, skořice a kardamomu a společně je umeleme. Dostaneme tak 1 dávku, kterou užíváme před jídlem. Tato směs zbavuje trávicích potíží a plynatosti nebo nadmutí kvůli nahromadění plynů.

Žízeň při choleře

1 tolu (asi 12 gramů) hřebíčku vaříme v 1,3 litru vody. Když vodu přivedeme 2 - 3x do varu, odstavíme nápoj z ohně, zchladíme a uchováváme ve velké nádobě pod pokličkou. Opakovaně podáváme po 1 unci tohoto odvaru. Tímto utišíme sužující žízeň při choleře.

Hořčičná placka

Hořčičná placka je velmi užitečným léčebným prostředkem na bolestivá a oteklá místa. Pro tento účel smícháme najemno rozdrcená hořčičná semínka s vodou. Tuto pastu vložíme do kousku měkké látky a přiložíme na otok tak, aby nepřišla do styku s pokožkou. Vyhneme se tak riziku vzniku nežitů v místě přímého kontaktu. Během 10 - 15 minut místo zarudne a je zde cítit pálení. Placka se má odstranit, když už se pálení stane nesnesitelným. Je docela pravděpodobné, že se v místě aplikace placky objeví drobné nežity produkující vodnatý sekret. V tomto případě je dobrým protilékem použití vazelíny (nejlépe smíchané s kafrem). Dětem a na citlivá místa aplikujeme placku na měkké bavlněné látce. Používání hořčičné placky je velmi účinné při vystřelujících bolestech a otocích v oblasti hrudníku, hlavy, kloubů, dělohy apod.

Místa, kde byla aplikována hořčičná placka, mají také tendenci k dočasné ztrátě citlivosti, a je-li ponechána placka dlouho, kůže se může začít odlupovat. Nejen v oblasti, na kterou byla placka aplikována, ale i v jejím okolí bude pravděpodobně stimulován průtok krve, čímž dojde k značnému zvýšení hojivého účinku. Při vysoké horečce, kdy dochází ke zmetení, přiložíme hořčičnou placku na čelo. V případech srdeční slabosti je na hrudník přikládán a vmasírován hořčičný olej, stejně tak jako na ruce a na nohy. Je-li onemocnění cholerou doprovázeno častým zvracením, stolicí a také křečemi celého těla a slabostí v končetinách, ukázalo se být použití hořčičných semínek účinným. V případě zvracení a průjmů, které nemají svůj původ v choleře, tyto potíže použitím hořčice odstraníme.

Speciální recepty

Aromatické projímadlo: Vezmeme 25 gramů mleté skořice, 100 gramů mletého haradu (chebulic myrobalan) a 4 unce vody Směs vaříme 10 minut. Získáme tak dobré aromatické projímadlo.

Suchá inhalace: Přijímání asafoetidy ústy sníží viskozitu hlenu v průdušnici, odstraní jeho odporný zápach a zničí choroboplodné zárodky. Působí také na centra řízení dýchání v mozku a tím tlumí jakýkoliv kašel. Ve stavu nervové lability se člověk stává přecitlivělým, a proto snáze podlehne depresi a dopouští se mnoha chyb, které by za normálních okolností neudělal. V takovém stavu je správné podat asafoetidu. Silně posiluje nervy a je účinným protikřečovým lékem. Při jejím použití se vyčistí střeva, protože stimuluje žaludeční stěnu. Je vyhlášeným lékem proto respiračním onemocněním. Podávání asafoetidy je velmi rozšířené při chronickém zánětu průdušek nebo zánětu průdušek u dospělých, astmatu, černém kašli a zánětu průdušek a infekci plic u dětí, zvláště pak při suchém kašli následujícím po onemocnění plic. Podání asafoetidy vede ke snížení dráždivosti, snížení tvorby hlenu i jeho viskozity. Při nemocech plic je asafoetida podávána rozdrcená ve vodě.

Ghí s puškvorcovým kořenem: Nejprve připravíme odvar z kořene puškvorce: do 1 dílu mletého puškvorcového kořene přidáme 8 dílů vody. Směs vaříme tak dlouho, dokud se nevyvaří 3/4 vody. 1 díl tohoto odvaru přidáme ke stejnému dílu ghí. Ke vzniklé směsi přidáme stejný díl vody a vaříme, dokud se voda nevyvaří. To, co zbude, je ghí s puškvorcovým kořenem.

Hřebíčkový olej: 5 celých hřebíčků povaříme v 1 lžíci sezamového oleje a v oleji ponecháme. Při použití musí být olej teplý.

Česnekový olej: Rozdrtíme 5 stroužků česneku a přidáme je do lžíce sezamového oleje. Povaříme, česnek ponecháme v oleji. Směs používáme teplou.

Lékořicové ghí: Nejprve připravíme lékořicový odvar: k 1 dílu lékořicového prášku přidáme 8 dílů vody. Tekutinu vaříme, dokud se 3/4 neodpaří. 1 díl tohoto odvaru přidáme ke stejnému dílu ghí. Pak přidáme stejný díl vody a vaříme, dokud se voda nevypaří. To, co zbude, je lékořicové ghí.

Jógy čurna: Skládá se z 1 dílu kardamomu, 2 dílů skořice, 3 dílů květů Mesua ferrua, 4 dílů černého pepře, 5 dílů smaženého boraxu, 6 dílů dlouhého pepře a tolika cukru, kolik je dohromady koření, tj. 21 dílů. Umleté a mírně ohřáté smícháme a tvoříme zrnka o velikosti 2 - 5 gramů. Jsou dobrým výživným posilujícím lékem a demulgens (chladící a utišující lék), účinným při postižení průdušek. Podáváme je v dávce 5 - 10 zrníček 3x denně.