receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitVEGETARIAN.CZ :
VEGETARIAN.CZ :



zpět na rozhovory





              Rozhovor s Jaroslavem Chytilem

Již od 19. století slaví 13. listopadu lidé po celém světě Den stromů. Ve střední Evropě se Den stromů slaví 20. října.

Zaujal vás Vážení čtenáři článek o Kyslíkovém stromu Oxytree? Rádi byste i Vy vysadili takový strom a možná vlastníte pozemek, který nevyužíváte? Nebo bydlíte ve městě a chtěli byste se zapojit? O programu Oxytree v ČR, a třeba také o tom jaké jsou nároky na půdu pro pěstování Kyslíkového stromu, jsme si povídali s panem Jaroslavem Chytilem


Vegetarian.cz: Co považujete za největší nebezpečí pro naši planetu z hlediska ekologie ?

Jaroslav Chytil:Myslím, že v součastné době je to globální oteplování, které není ani tak nápadné, ale o to je nebezpečnější. Stačí, aby se Země oteplila o pár stupňů a dojde ke změnám, které už nelze vrátit zpět.
Globální oteplování je způsobeno nebezpečným plynem CO2 a ten vzniká činností člověka.

Vegetarian.cz: Jsou na celosvětové úrovni přijata nějaká opatření, aby se situace zlepšila ?

Jaroslav Chytil: Všechny západní země jsou si vědomy nebezpečí globálního oteplování, proto velcí znečišťovatelé ovzduší mají stanoveny emisní kvóty a je vytvářen tlak na neustálé snižování emisních plynů. Nutnost změny přístupu k této otázce si už uvědomuje i Čína, ale ještě nějakou dobu potrvá než se změny k lepšímu projeví.

Vegetarian. cz: Kdo ekologický program Oxytree vymyslel a v čem vidíte jeho jedinečnost ?

Jaroslav Chytil: Program vymyslela společnost Carbon Solution Global, která má více ekologických programů ( větrné elektrárny a další). Za nejzajímavější považuji Oxyprogram, nadchl mě z jednoho prostého důvodu.

Každý dílčí projekt, do kterého člověk vstoupí, by měl být v souladu s projektem globálním, jinak musí časem ustoupit projektům perspektivnějším. Oxyprogram představuje geniální řešení zapeklité situace, do které se dostala celá společnost a zároveň přináší i člověku, který se projektu zúčastní organické a etické peníze, protože ani vegetarián nežije ze vzduchu :-) a musí platit složenky :-(... Tak jak škodily Zemi firmy v honbě za ziskem, tak je teď možné zachránit Zemi a přitom pomoci i sobě.

Vegetarian.cz: Co Oxyprogram řeší, v čem má Oxytree pomoci přírodě?

Jaroslav Chytil: Program v první řadě má na bezpečnou míru snížit množství CO2 v ovzduší a tím zastavit oteplování Země.

Oxytree rychle roste, je neinvazivní a tedy bezpečný pro přírodu ( není to plevel), když se stromy pokácí, znova vyrostou, dávají kvalitní dřevo. Díky Oxytree by konečně mohlo dojít k zastavení kácení deštných pralesů. Pro tyto unikátní vlastnosti je program předurčen  k širokému rozšíření do všech států.

Vegetarian.cz: Jaké jsou vlastnosti stromu Oxytree a jaký dává užitek ?

Jaroslav Chytil: Tento strom byl vyšlechtěn v laboratořích z druhu Paulownia ( přesný název Paulownia Clon in Vitro 112) a protože produkuje 3x více kyslíku než ostatní stromy, říká se mu kyslíkový strom ( Oxytree ). Každý strom je užitečný tím, že neutralizuje škodlivý CO2, Oxytree neutralizuje 11x více CO2 než ostatní stromy a to proto, že má ohromné listy až 45 cm v průměru. V listech dochází k přeměně CO2 na kyslík, který strom vydechuje a uhlík ( C ) se ukládá do dřeva, dřevo tohoto stromu je velice lehké a velmi kvalitní. Mezi jeho vynikající vlastnosti patří vysoká výhřevnost ( lepší než u hnědého uhlí), po vyschnutí už nenatáhne vlhkost, tedy nejde mořit jen lakovat. Po vyschnuti nepraská a nekroutí se, hodí se na parkety, jako obkladový materiál má vynikající tepelné vlastnosti, hodí se na stavbu dřevěných domů i výrobu nábytku.

Samotný strom velice rychle roste, už za 6 roků má výšku 15-16 m a průměr kmenu je kolem 35 cm,a má tvar válce a je bez suků.Kořeny stromu jsou v hloubce 9 m a z této hloubky si berou živiny.Strom se po 6 letech uřeže a z pařezu vyroste už za 4 roky nový strom do stejné výšky a takto je to možné zopakovat 4x, tedy za 20 let těžíme dřevo 4x, což s buky, duby a ostatními našimi stromy není možné. Tímto způsobem se ušetří naše pomalu rostoucí stromy a to je velice důležité. Strom snáší povětrnostní podmínky -25C až +45C a přežije i na méně úrodných půdách.

Vegetarian. cz: Jak je Oxytree rozšířený u nás v ČR ?

Jaroslav Chytil: Zatím velmi málo, stromky jsou zasazeny na Moravě, jsou to mladé tak roční stromky. Slováci, Maďaři a Rumuni nás dost předběhli, tam už je Oxytree velmi oblíbený a pěstuje se na desítkách hektarů. Pro zajímavost, do Oxyprogramu se zapojili i lidé z pro nás dálných zemí, jako je Kamerun nebo Kazachstán.

Vegetarian. cz: Může si Oxytree koupit každý člověk, který má půdu a vypěstovat si jej?

Jaroslav Chytil: Ano, stromky nemají velké nároky na půdu, potřebují půdu, která leží v nadmořské výšce do 600 m, která není podmáčená a nemá kamenné podloží. Strom je odolný, daří se mu při teplotě od -25 C až + 45 C a stačí mu PH 5-8,9. Každý, kdo do programu Oxytree vstoupí, dostane samozřejmě přesný návod, jak o stromky pečovat.

Vegetarian. cz: Co člověk z města, může se také zúčastnit programu?

Jaroslav Chytil: Ano, právě lidé z měst můžou využít této možnosti a svěřit výsadbu stromů společnosti CSG, která nabízí 2 cenově dostupné programy, ze kterých si vybere každý a to 26 stromů ( 1000 EUR) nebo 8 stromů ( 300 EUR) a násobky těchto částek.

Vegetarian. cz: Kdy je vhodné koupit sazeničky a kdy se stromy vysazují ?

Jaroslav Chytil: V případě, že stromky za klienta vysazuje společnost, stará se o všechno ona, do Oxyprogramu je možné vstoupit kdykoli, jelikož společnost vysazuje několik desítek tisíc stromů Oxytree s předstihem. Když si stromky koupíte v zimě, je Vám okamžitě přiděleno požadované množství stromů v již rostoucích sadech společnosti v Maďarsku nebo Rumunsku.

V případě, že člověk počítá s vlastní výsadbou, pak si zaplatí sazeničky a informuje firmu, kdy požaduje jejich dodání. Nejlepší dobou pro výsadbu je květen, červen a červenec.

Vegetarian. cz: Co se stane, když si člověk stromky koupí ?

Jaroslav Chytil:Pokud pro Vás výsadbu obstarává společnost, obdržíte od ní poděkování a informační email, že Oxytree byly vysazeny a k tomu certifikát. Certifikát obsahuje potvrzení, kolik tun CO 2 zneutralizují Vámi zakoupené stromy v ovzduší za období 1 roku. Pokud si koupíte sazenice pro vlastní výsadbu, dostane také návod, jak o stromečky pečovat, než vyrostou a zesílí natolik, že jim neublíží zvěř ani mráz. Péče o Oxytree se v podstatě neliší od péče o jiné malé stromky.

Vegetarian. cz: Co všechno obnáší být majitelem stromků, jaká práva majitel má a jaké garance lll l společnost poskytuje ?

Jaroslav Chytil:U stromků, které za Vás vypěstuje společnost, máte garanci jistých peněz, které dostanete na konci šestého a desátého roku a zhodnocení je až 25%. Takové zhodnocení Vám v současné době nedá žádná banka. Další garancí je, že pokud by se stalo, že nutně budete potřebovat peníze, pak firma od Vás stromky vykoupí, ale nedostanete zhodnocení, pouze vklad, který jste investovali. Ve společnosti je také každých půl roku prováděn audit mezinárodní auditorskou firmou KPMG, která kontroluje, zda přidělená množství stromů odpovídají fyzicky existujícímu sadu Oxytree.

Vegetarian. cz:Proč tento projekt pro vegetariány?

Jaroslav Chytil:Lidé, kteří se stali vegetariány, nejsou povrchní, jsou to lidé citliví, protože nekonzumují maso, přemýšlejí do hloubky, jsou ohleduplní ke zvířatům, já jim nemusím vysvětlovat, že produkce masa kromě krutosti ke zvířatům je spojena s obrovským znečišťováním krajiny.

Děkuji za možnost publikovat tyto informace na vegetarian.cz a přeji mu hodně sil a zdraví do jeho obětavé práce pro lidi dobré vůle.

Důležitá informace pro všechny, kdo uvažují o výsadbě stromu Oxytree, nakupujte přes oficialní web, protože se na trhu objevují pěstitelé , kteří nabízejí stromky, které nemají výše uvedené vlastnosti. Strom byl vyšlechtěn v laboratořích a proto semínka a sazeničky zakoupené na trzích nemají jeho vlastnosti.

Pro vegetarian.cz zpracovala dr. Nora Chvojková

Všechny základní informace najdete na www.oxyprogram.sk

Další informace a registrace : Jaroslav Chytil : 603 289 207,

Email : chytil16@seznam.cz

   

NCH