receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz


                        

ERU svůj nepovedený návrh Nové tarifní struktury stáhl.

V lednu 2016 jsme na Vegetarian.cz uveřejnili článek o chystané změně tarifů elektřiny, která měla být v neprospěch pro ty, co elektřinou cíleně šetří.


Dobrá zpráva je: že Energetický regulační svůj nepovedený návrh Nové tarifní struktury stáhl a tím i dodržel slovo.

Jde o nejrychlejší úspěch, který za svých deset roků u Hnutí DUHA pamatují. Společně se povedlo dostat nové tarify na první stránky novin i na televizní obrazovky, udržet je několik týdnů v centru pozornosti, a přimět tak premiéra i opoziční politiky jednat. Ukázalo se, že má smysl říct nahlas svůj názor.

Vegetarian.cz na tuto nespravedlnost také upozornil. Téma už celé týdny hýbalo českou společností a proti návrhu se vyjádřil i premiér. Pouhých asi 15-30 % faktury by mohli lidé ovlivnit faktickou spotřebou. Přestalo by se vyplácet šetřit elektřinou a zmizela by i motivace vyrábět si čistou energii.

Ministerstvo průmyslu a obchodu potvrdilo, že by nový systém poškodil skoro 40 % domácností a přes 90 % drobných podnikatelů. Přesně 6606 lidí proto vyzvalo i díky Hnutí duha předsedkyni ERÚ, aby svůj návrh přepracovala.

Nedokázala ho navíc veřejnosti vysvětlit. Na druhou stranu byla reakce proti Aleně Vitáskové (ERU) částečně neoprávněná. Úřad při přípravě tarifů nepostupoval osamoceně a šéfka ERÚ umožnila konzultační proces, který nakonec byl důvodem pro stáhnutí návrhu.


Odborná stanoviska a propočty nabídlo Hnutí duha, které se nebránilo diskuzím v médiích, na téma neustále upozorňovalo a zapojovalo i další partnery. Práce Hnutí duha měla nečekaně rychlý úspěch: pouhých pět týdnů od zveřejnění konkrétních výhrad představitelé ERÚ tlaku ustoupili a chtějí návrh úplně přepracovat.

Zhasínat, kupovat si úsporné žárovky a šetřit elektrickou energií se "zatím" stále bude vyplácet. "Každý další návrh musí zachovat ekonomickou motivaci spotřebitelů šetřit elektřinou včetně možnosti vyrábět si vlastní elektřinu" uvedl Martin Mikeska, energetický expert Hnutí DUHA.


ED