receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz


                        

O prezidentovi

                        

Historie je prý lež, na které se shodne většina společnosti. To by nás mohlo utvrdit v tom, že opravdu nemá cenu se nad historií pozastavovat, protože... kdo ví jak to bylo. Možná si časem národ své historické mýty vytváří sám. Některé mohou být zrcadlem jeho samotného. Dobu, kterou nyní žijeme nakonec vítězové "s lokty" stejně "nějak" zaonačí a napíší "svoji" historii.

A tak zbývá věřit, že pravda v nějaké podobě vyjde najevo, a doufat, že to společnosti bude k něčemu dobré. Nakonec to říká i nápis na prezidentské standartě :-)

Tedy... o prezidentovi.

Vlajka prezidenta republiky je čtvercového tvaru. Na bílém podkladu, olemovaným okrajem z bílých, červených a modrých plaménků je umístěn velký státní znak, pod kterým je na červené stužce podložené žlutými lipovými ratolestmi bílý nápis PRAVDA VÍTĚZÍ. Jeho štíhlá, vzpřímená postava byla ve své době inspirující. Říkal, že držení těla, úpravnost a ladnou eleganci má každý ve své moci. Přispívala k tomu i rozumná životospráva. Ráno se koupal ve studené vodě a cvičil - sokoloval. Denně si vyjel na koni nebo chodil. Stejně důležitá byla pro něho čistota nejenom ta vnější (zubů a úst, čistota těla a čistota vzduchu), ale čistota vnitřní.

Měl zájem o etikoterapii, kterou propagovali manželé Bezděkovi, které pozval na zámek do Lán.

Názorově vstoupil do života rodící se mladé české a slovenské (politické) generace. Jistý čas byl vegetariánem a nadchl se i Tolstým. I když později opět začal jíst maso, vegetariánství i nadále propagoval. Abstinentem zůstal do konce života.

Věřejně se vyjadřoval:

"Čím déle přemýšlím o životě, přesvědčuji se, že nad tím vším, co se nám teď líbí a nelíbí, je něco vyššího, něco duchovního".

"Abstinence není mým náboženstvím, ale občas se pokouším své spoluobčany upozornit, jak nemírné pití je, stručně řečeno, hloupé."

"Vzdělaný člověk se má pozorovat, má přemýšlet o své dietě; je špatné nemyslet a jíst a pít, co hrdlo ráčí, přes míru a proti rozumu."

V jeho funkčním období bylo vegetariánství populární a v Čechách byl nespočet vegetariánských a abstinentních restaurací.

Dnešní svět je plný konfrontace mezilidské, mezinárodní. Přístup prvního prezidenta Československa k vegetariánství a nadměrné konzumaci alkoholu může být inspirující.


red