receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czTTIP vzbuzuje obavy o záruky kvality a bezpečnosti potravin v EU

V ČR se o této možná nejdůležitější smlouvě v historii obchodu v EU moc nedozvíme. Proč? Je možné, že by se z Evropy mohla stát americká potravinová skládka?

V Berlíně v sobotu 10.10.2015 demonstrovalo až 250 tisíc lidí (ekologické organizace, charitativní instituce a opoziční strany) proti TTIP, neboli Transatlantické obchodní a investiční smlouvě. Hlavním cílem TTIP je odstranění necelních překážek obchodu mezi USA a EU.

Chov a pěstitelství na čistě přírodním základu je zatím nedosažitelným ideálem jak v USA, tak v Evropě. Obě země se ale významně liší v postoji, jaké umělé zásahy do produkce potravin jsou ještě přijatelné, jaká rizika ponesou samotní spotřebitelé a jakou ochranu zasluhují hospodářská zvířata. Americké standardy jsou přitom nižší než evropské. Dotkne se smlouva liberizace pracovního práva, sociálních standardů, redukce práv zaměstnanců, změny v důchodovém a sociálním systému? Omezí TTIP demokratická práva Evropanů, budou mít koncerny ještě větší vliv na vznik zákonů, možná ne, ale je škoda, že o TTIP není žádná veřejná diskuse. Ani se o takové události nepíše a nemluví.

Spotřebitelská organizace dTest uvádí:

„Zkuste si tipnout, jestli se budou americké podniky hrnout do nákladných investic, díky kterým by dorovnaly evropskou úroveň, co se týče kvality zemědělství a potravinové produkce. Nebudou. Spíše se ukazuje, že lobby amerických velkofarmářů a potravinových podniků stojí daleko více právě o snížení evropských standardů než o sjednocení společných pravidel na nejvyšším jmenovateli.

„Z Evropy se tak snadno může stát americká potravinová skládka,“ dodává Helena Svatošová s odkazem na návrh příslušné kapitoly TTIP, která počítá s uznáním potravinových standardů obou zemí jako rovnocenných a s omezením kontrol a testů kvality při importu zboží.


Tuto dohodu musí schválit parlament každého z členských států. Postoje českých politických stran k dohodě a více informací najdete zde.

Rozhovor s generální ředitelkou Evropské spotřebitelské organizace (BEUC) Monique Goyensovou.

EDRedakce neodpovídá za obsah článků i diskusí, které ne vždy odpovídají stanovisku redakce.