receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz





Jídlo, které pohladí, a navíc může uzdravit

Nová... jedinečná... vegetariánská kuchařka

Přírodní rostlinná strava nás chrání před vznikem mnoha chorob, zlepší náš zdravotní stav, dokonce může určité choroby vyléčit. Listuji kuchařkou s názvem Čínská studie v kuchyni. Krásná kniha s velkými fotografiemi -- 120 rychlých a chutných pokrmů založených na kompletních rostlinných potravinách.

Tato kuchařka je doplňkem u nás i v zahraničí úspěšné Čínské studie (ČS), kterou mnozí čtenáři zajímající se o vztah mezi stravou a nemocemi už znají.

Díky zjištěním rozvedeným v ČS klade její hlavní autor T. C. Cambpell větší důraz na složky rostlinné než živočišné. Pro ty, co znají výsledky ČS (více na konci článku), ale i pro všechny, co si chtějí udržet či vylepšit své zdraví snídaní, obědem a večeří, je kniha velkým přínosem.

Ne vždy stačí teoretické pasáže, praxe, tzn. jak a z čeho rychle, zdravě a chutně uvařit, se týká nás všech.

Autorkou receptů je pracovně velmi vytížená (i proto jsou její výživově hodnotná jídla rychlá) LeAnne Campbell, Ph.D., dcera T. C. Campbella. Recepty LeAnne, uvedené v této knize, se opírají o cestu ke zdraví, jak byla v ČS představena. Neobsahují přídatné tuky a důraz je kladen na použití jen malého množství soli a sladidel.

Strava každého z nás je věcí osobní volby často založené na tom, co nám chutná, nač jsme zvyklí, či co právě máme po ruce. Některým lidem je zatěžko přijmout myšlenku vynechání přídatného tuku/oleje ze stravy, ti výše uvedenou strategii zpochybňují, ale vědecké důkazy uvedené v ČS jsou jednoznačné: těmto tukům by se měli vyhýbat jedinci s vysokým rizikem vzniku degenerativních onemocnění, tedy většina lidí, a ti, u nichž určitá choroba (např. kardiovaskulární nemoci, rakovina, cukrovka, obezita aj.) už byla zjištěna.

                     
Pozn.: Pojem přídatný tuk se zde užívá proto, aby byl odlišen od rostlinných pokrmů s přirozeným vysokým obsahem tuku, jelikož tyto obsahují často též přírodní dávku antioxidantů, vlákniny a bílkovin. Změna stravy je náročná, ale uskutečnitelná. A v přírodní rostlinné stravě poté nalézáme nové chuti. Vrátíme-li se třeba při cestování k pokrmům doslova plovoucím v tuku, kromě střevních potíží máme často dojem, že staré jídlo chutná jako hrouda žluklého tuku.

    

V Čínské studii v kuchyni jsou chutné recepty, a to třeba na bylinkový chléb, chlebíček s rozinkami a ořechy, dýňové palačinky, nejlepší brokolicový salát, řecký salát s ořechy, vývar s kokosem a kukuřicí, cizrnové sendviče s vůní oceánů…

Na úvodních stranách kuchařky jsou odpovědi na časté otázky týkající se výchovy dětí vedených ke konzumaci přírodní rostlinné stravy, např.: Odkud získávají tyto děti dostatek bílkovin a vápník, když nejedí maso a nepijí kravské mléko? Jak přimět děti, aby jedly zeleninu? Odpovědi jsou přesvědčivé a zajímavé. Možná nejcennější z nich je věta: Děti obvykle přijímají stravu, kterou jedí jejich rodiče.

Naši pozornost přitáhne i zařazení různých složek rostlinných potravin do 8 kategorií: plody, zrna, listy, kořeny, lusky, květy, ořechy a houby. Kniha uvádí příklady těchto potravin a symboly, jež zde ukazují, které části rostlin se v daném receptu používají.

Jíme všechny?

Podle tohoto schématu si můžeme sestavovat pokrmy, které Příroda považuje za výživově ideální.

Závěry doporučují volit přírodní rostlinné potraviny spíše v jejich původním stavu než pokoušet se získat jednotlivé živiny z vysoce zpracovaných potravin:

1. Optimální živiny získáme spíše z potravin než z výživových doplňků.

2. Čím blíže jsou potraviny svému původnímu stavu – při úpravě co nejméně vařeny, soleny a zpracovány – tím větší bude jejich dlouhodobý zdravotní přínos.

3. Vařit máme pokud možno z místních produktů, případně z biopotravin.

V souladu s poselstvím ČS a především jejího pokračování, Celku, není u receptů uváděno nutriční složení. Zato se zde soustřeďují na pestrost a komplexnost.

Několik z výsledků ČS, největšího dietologického výzkumu (trvajícího více než 30let, účastnili se ho vědci celého světa...):

- přírodní rostlinná strava léčí srdeční chorobu

- živočišné bílkoviny zvyšují koncentrace krevního cholesterolu více než nasycené tuky a cholesterol z potravy

- u lidí živících se tradiční rostlinnou stravou se srdeční choroby vyskytují daleko méně

- jedinci, co konzumují více rostlinných zdrojů, mají nižší koncentrace krevního cholesterolu

- strava ovlivňuje vznik a rozvoj rakoviny: ČS dokazuje, že živočišné bílkoviny podporují vznik rakoviny

- živočišná strava zvyšuje koncentraci cirkulujících pohlavních hormonů v krvi žen, což může vést až k rakovině prsu

- u lidí s diabetem ll. typu, pokud konzumují přírodní rostlinnou stravu, dochází k výraznému zlepšení, a dokonce mohou přestat užívat léky

- diabetes l. typu souvisí s konzumací kravského mléka a s předčasným ukončením kojení.

- strava s nadbytečným obsahem živočišných bílkovin může zničit naše ledviny, mozek, kosti…

A co říct na závěr? Pojídáme-li více plodů Země v jejím přírodním stavu, neprospívá to pouze nám, ale i okolnímu světu.


      

Eva Dědková