receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czreportáž pro Vegetarian.cz

Světový den vegetariánů v Blansku 2004


V rámci Světového dne vegetariánů a 4 Dnů zdraví v Blansku uspořádalo v pátek 1.října 2004 Sdružení Jóga v denním životě Blansko ve spolupráci s Radou zdravého města Blanska ochutnávku vegetariánských jídel na blaneském náměstí Republiky nazvanou Vegetariánské dobroty.
              

Již z dálky kolemjdoucí upoutala vůně připravovaných pokrmů a velký nápis Světový den vegetariánů. Ochutnávka (poz. redakce: velká ochutnávka) začala v 12.00 hodin. Pořadatelé připravili pro ochutnávku skutečně rozmanité spektrum vegetariánský pokrmů. Množství obložených talířů s tofu, seitanem, cérií, tempehem v různých variántách se zeleninou.

      
Současně byly přímo na místě přípravovány řízky z robi, tofu, klasa, seitanu, cérie , ale také celeru a dalších tradičních vegetariánských potravin. Připravena byla i ukázka obalování v hrašce. Pořadatelé nezapomněli nabídnout pestrou nabídku míchaných salátů. Zajemcům byl připraven buďto výběr na jednom tácku nebo si mohli vybírat jako na rautu. Nabízeny byly i sladkosti pro děti, ty si chodily pro oblíbené kokosové kuličky.Skutečnou pochoutkou však byl vyhlášený guláš pana Paděry z Boskovic, který ochutnal snad každý, kdo se zastavil, (recept bude uveřejněn na Vegetarian.cz). Za úsměv stál např. tatínek, který asi nenašel odvahu, aby si přišel sám a poslal si pro guláš menší dítě. Zajímavé také bylo zastavení skupinky asi mongolských turistů, včetně dětí - evidentně jim chutnalo a pravděpodobně něco takového ještě neochutnaly. Ochutnávka skončila po 16. hodině

Zajemci mohli nejen ochutnat, ale potraviny z kterých byla připravena ochutnávka, si mohli také zakoupit ve stánku Blanenské prodejny ZV paní Meruňkové, včetně literatury o zdravé výživě a vegetariánských kuchařek. Na vyžádání byly k dostání letáčky a recepty od výrobců.

Na pořádání akce přispěla společnost Sunfood Dobruška a Město Blansko, kterým pořadatelé touto cestou děkují.

red