receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
www.csvv.cz
Dny vegetariánství v Brně

U příležitosti Světového dne vegetariánství bude ve dnech 25. - 27. 9. na Malinovského nám. v Brně instalován informační stan pro veřejnost. V něm mají zájemci možnost zhlédnout fotografickou výstavu Proč práva zvířat , ochutnat veganská a vegetariánská jídla, jablečný biomošt či seznámit se s publikacemi pořádajících občanských sdružení. Těmi jsou ekologické sdružení NESEHNUTÍ, Česká společnost pro výživu a vegetariánství (ČSVV) a Hnutí DUHA. Den vegetariánství si připomínají v Brně již podruhé, na světě je tento svátek slaven od roku 1977, kdy jej vyhlásila Severoamerická vegetariánská společnost.

1. říjen je každoročně oslavován jako den radosti, soucitu a vegetariánství. Po celém světě lidé organizují festivaly, ochutnávky, informační stánky, aby propagovali bezmasou stravu. Odmítnutí konzumace masa či dalších živočišných produktů je osobním příspěvkem k hledání východisek z bezohledného lidského využívání zvířat a přírody. NESEHNUTÍ se k akcím na Den vegetariánství připojuje již podruhé, v loňském roce proběhly informační stánky s veganskou ochutnávkou v Brně a Boskovicích. Letos se vedle těchto míst akce na podporu bezmasého způsobu stravování uskuteční také v Praze či Napajedlech. V informačním stanu, který bude k dispozici pro obyvatele Brna, aktivisté pořádajících organizací nabídnou fotografickou výstavy Proč práva zvířat, která na sedmi panelech zachycuje zbytečné utrpení zvířat ve velkochovech a při transportech, v pokusných laboratořích, na kožešinových farmách či cirkusech.

Alarmující fotografie jsou doplněny textovými informacemi o jednotlivých problémech. Věřím, že vystavené fotografie nebudou návštěvníky jenom šokovat, ale že je přimějí k zamyšlení nad nedobrým vztahem lidí ke zvířatům. A uvědomění si problému je prvním krokem ke skutečné pozitivní změně, říká o smyslu výstavy její autorka Kristýna Rytířová z NESEHNUTÍ. Vedle ochrany zvířat aktivisté upozorní také na problém BSE ( nemoc šílených krav ) a jeho souvislosti s průmyslovým chovem zvířat. Nabízené publikace a letáky budou informovat o ekologických dopadech nadbytečné přepravy potravin, o alternativách vůči intenzivním způsobům zemědělství či o zdravotních dopadech nadměrné konzumace masa. Nestačí pouze lidi informovat o tom, jak nezdravé potraviny konzumují či jaké ekologické škody jejich strava způsobuje. Ale je nutné navrhovat řešení. Proto zde nabízíme např. ochutnávku bezmasé stravy, kontakty na místní prodejce ekologického zemědělství, zdravé výživy apod., komentuje prezentované materiály aktivista NESEHNUTÍ Milan Štefanec.

Ve čtvrtek 27. září budou Dny vegetariánství pokračovat promítáním a následnou besedou se členem ČSVV MUDr. Zbyňkem Luňáčkem a bývalým předsedou Slobody zvierat SR Ladislavem Ďurkovičem. Diskusní večer nazvaný Snězený svět proběhne od 19 h v kavárně Hamlet (Kounicova 85, Brno). Na Den vegetariánství - 1. 10. - bude NESEHNUTÍ bude zdarma rozdávat veganský oběd v centru města na náměstí Svobody.. Dny vegeteriánství v Brně podpořila (finančně či zajištěním bezmasého jídla) také vegetariánská jídelna OÁZA, vegetariánská restaurace AVATÁR a vegetariánské bistro a bioprodejna SPIRÁLA.

Bližší informace: Kristýna Rytířová, 0605 - 965 395