receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czMezinárodní filmový festival o právech zvířat a vegetariánství

11.-12. května proběhne v Praze v kině Aero první ročník mezinárodního filmového festivalu Otevři Oči!. Festival představí nejnovější filmové dokumenty oblasti ochrany a práv zvířat a je prvním svého druhu v Evropě. V porotě zasednou známé osobnosti včetně hudebníků Vojtěcha a Ireny Havlových, kteří i propůjčili hudbu do festivalové znělky.*

Mezi hlavními promítanými filmy bude například optimisticky laděný dokument o farmě pro zachráněná zvířata *Království pokoje*, držitel mnoha ocenění z festivalů dokumentárních filmů. Dále film *Pozemšťané*, uceleně popisující zacházení se zvířaty a držitel cen například z festivalů v Bostonu a San Diegu. Komentář k tomuto filmu namluvil americký herec Joaquin Phoenix (nominace na Oskara za filmy Gladiátor a Walk the Line), který je i známým propagátorem práv zvířat. Mezi množstvím dalších filmů a dokumentů zde bude mít českou premiéru i velmi kontroverzní dokument *Behind the Mask (Pod maskou)*, mapující vznik, vývoj a současnost hnutí Animal Liberation Front a radikálních akcí k záchraně zvířat. Autoři nejlépe hodnoceného filmu si odvezou cenu poroty.

„Cílem festivalu je otvírat oči veřejnosti, protože témata ochrany a práv zvířat jsou u nás stále opomíjena", uvádí jeden z organizátorů festivalu Jaroslav Benc. „Během festivalu proběhne i řada přednášek, prezentací a diskusí s diváky, součástí festivalu je i fotografická *soutěž* pro veřejnost o nejlepší fotografii zvířat, jak divokých, tak i domácích."

Po skončení bude festival putovat po vybraných kinech v dalších městech ČR a v květnu se rovněž představí na Slovensku.

Festival pořádají organizace Svoboda zvířat a projekt Otevři Oči!, podílejí se na něm také další organizace zabývající se ochranou zvířat.

Více informací včetně filmové upoutávky naleznete na www.otevrioci.cz

Adresa: Otevři Oči! - Svoboda zvířat, Mozartova 6/1976, Praha 5, 150 00