receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
zpět


Výsledky ankety „Zelená perla“ 2005“ z pohledu výživy.

Z tiskové zprávy Děti Země ze dne 28. dubna 2006:


3 místo získal RNDr. Libor Ambrozek, ministr životního prostředí a poslanec PS P ČR (KDU-ČSL) – Jihomoravský kraj, Pardubický kraj, Ústecký kraj, Česká republika (178 bodů) - za ignorování ekologických rizik při povolení komerčního pěstování *Bt-kukuřice pro společnost MONSANTO ČR, s. r. o., i když je tato plodina díky svým rizikům v řadě okolních států zakázána.

*Méně početnou skupinou GM plodin jsou tzv. Bt plodiny (převážně Bt kukuřice). Ty dokáží produkovat svůj vlastní insekticid, což snižuje nutnost postřiků. Na první pohled dobrá myšlenka, jenže ani zde není mnoho důvodů k optimismu. Bacillus thuringiensis (Bt) – přírodní půdní bakterie, která hubí určitý druh škodlivého hmyzu – je jedním z nejbezpečnějších známých insekticidů, jenž je po mnoho let používán jako postřik i ekologickými zemědělci.
Tím, že u geneticky upravených Bt plodiny je tento toxin přítomen v každé buňce rostliny, dochází k jeho nadprodukci v přírodě. To s velkou pravděpodobností povede ke stavu, kdy se škodlivý hmyz stane vůči Bt resistentním. Zemědělství tak může ztratit jeden z velmi účinných nástrojů.

*Poznámka redakce: Pěstování Bt-kukuřice přináší sice větší zisk a ušetří práci. Hrozí však možnost jejího zanesení na pole, tam kde se hospodaří ekologicky, produkty z tohoto pole nemohou být již dále považovány za produkt ekologického zemědělství. O škodlivosti GMO na lidský organismus se neustále debatuje. Šíření GMO je procesem nevratným, jedná se o živé organismy, které rostou, množí se, mutují a migrují. Z tohoto důvodu může genetická kontaminace napáchat velké nevratné škody.