receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky

Proč jsem se stal vegetariánem?

Školní stravování

Dítě vegetarián?   nové téma

Prodej biomasa v prodejnách Zdravé Výživy v ČR?

Jak dítěti vysvětlit, že tatínek maso jí?

Označení nebalených potravin

Kauza malý Zbyněk

Vegetarián v armáděDiskuse: Dítě vegetarián?

Chtěla bych přispět a také povzbudit všechny, jenž přemýšlejí zda zvolit vegetariánskou výživu i pro své děti. Mám dvě děti - 2 a čtvrt roku a 6,5 měsíců. Obě jsem odnosila jako vegetariánka, přibírala jsem vždy ukázkově, obě se narodily s porodní váhou skoro 3.5kg. Obě jsem kojila - tu starší 15měsíců (to už jsem byla těhotná znovu), tu mladší stále kojím - plně byla kojená 5,5měsíce a dosáhla v půlroce váhy 8kg - k údivu okolí, když mám to mlíko přece "jen z té zeleniny". V těhotenství jsem sice měla anémii - což může a nemusí souviset s vegetariánskou výživou, patrně bych ji měla i kdybych se živila masem . Mám asi horší vstřebávání železa a dvě těhotenství rychle za sebou mi vyčerpalo zásoby, a proto si na tohle musím dávat pozor - ostatně je pro mě přijatelnější spolykat něco tablet, než zařadit do jídelníčku maso, které se mi navíc zdá být zdrojem železa poněkud pochybným.

Starší dcerka sice již maso ochutnala - u prarodičů, a chutná jí - nebráním jí v jeho konzumaci, později se stejně rozhodne sama. Doma ovšem maso nevaříme a taky do roka žádné nedostala. Na roční prohlídce bylo vše v pořádku, včetně krevních testů, co se železa týče. Od té doby jí testy nikdo nedělal, ale vypadá zdravě, má hodně energie, pořád běhá - takže anémií zcela jistě netrpí. Dětská doktorka ji vídá pouze na pravidelných prev. prohlídkách a očkování, asi 4x v životě měla rýmu, jinak byla vždy zdravá. Je sice menšího vzrůstu - ale ani my s mužem nejsme vysocí. Navíc jídlo jaksi není středem jejího zájmu a ač se snažím vařit pro ni zdravě a vyváženě, tak toho moc nepojí.

Z živočišných potravin konzumuje několikrát týdně jogurty, někdy tvrdý sýr, pije kefír. Střídám ho také se soj. mlékem z prášku a jogurty se sojovými, vaříme s tofu. Nejradši má zeleninové polévky, těstoviny a pohanku. Bohužel díky vlivu příbuzných se naučila na sladké - ale snažím se to držet na uzdě a jako sladkosti jí nabízím musli tyčinky, placičky ze sušeného ovoce, rozinky, na křoupání kukuřičné a jiné křupky (samozřejmě ze mě občas vymámí i ty sušenky, zmrzlinu apod.. )

Mladší měsíc přikrmuju - mixovaná zelenina a ovoce, rýže, pohanka, zdá se že to bude jedlík :-) Se zavedením lepku a mléč. výrobků do stravy budu hodně opatrná. Vůbec se mi nelíbí jednání některých maminek , které klidně nakrmí své pětiměsíční dítě pribinákem, ale jsou to jejich děti a jejich zdraví a rozhodně jim do toho nebudu mluvit. Stejně tak mě ovšem vytáčí, když se neustále někdo stará o nás, jak ty děti bez masa přežijí.

Jsem vegetariánkou skoro 10let ze všech možných důvodů, které mohou být, a zjistila jsem že už bych prostě nemohla začít znovu maso jíst - dal jsem si nedávno rybu a bylo mi z toho tak psychicky špatně, že už to jen tak neudělám. Proto se mi příčí myšlenka krmit masem své děti. Jednou až se budou chtít rozhodnout zda maso jíst nebo nejíst, tak je samozřejmě nechám. Zatím je však budu stravovat vegetariánsky a budu se snažit, aby jejich strava byla vyvážená a nic nechybělo.

Klára


Příspěvky do diskuze "Dítě vegetarián?" zasílejte ZDE