receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč se nechci stát vegetariánem(kou)

Nenapadlo mě, že vyslovení poněkud odlišného názoru vyvolá nějakou odezvu, nebo že mi dokonce někdo udělá mravokárnou přednášku do níž zaplete všechno možné i nemožné.

Nemám nic proti vegetariánství, které může jistě být pro člověka prospěšné, tím spíše, že pokud vím, vegetariáni jedí vejce a také mléko, takže mají vlastně dostatečný přísun živočišných bílkovin a při tom mohou mít i dobrý pocit, že se nepodílejí na zabíjení zvířat. Dobrý pocit přispívá k dobrému psychickému stavu a tím celkově i k dobrému zdraví . Proto bych celkem nerad takový dobrý pocit někomu vzal. Je ale pravda, že je to pouhá iluze, přání je zde otcem myšlenky. Ano, je to ušlechtilé přání, to naprosto nepopírám.

Jestliže, mi někdo předhazuje pokrytectví, když budu pěstovat králíka a pak ho zabiji, co mám na to říct? Ano je to tak, chcete-li.

Ale zkuste se zamyslet jak je to třeba s vajíčky. Dneska už se jen málo slepic chová po domácku. Většina vajec pochází z velkochovů. Viděli jste někdy, jak se tam slepicím žije? Ale to není hlavní problém. Slepice v těchto podmínkách ekonomicky únosně vydrží snášet vejce ani ne celý rok. Potom se musí nahradit mladými. Ty "staré , opelichané" se v klecích na nákladních autech odvážejí na jatka. Vegetariáni je nezabíjejí, to přenechají těm "masožroutům" jak ostatní lidi nazýváte. Mohl bych se tedy také zeptat : Nepřipadá Vám to pokrytecké? Tentokrát však ne jenom vůči slepicím, ale i vůči ostatním lidem.

Jestli se domníváte, že by se ty staré slepice mohly nechávat někde dožívat, nebudu vám vysvětlovat proč to prostě není možné, ale zkuste si založit chov slepic pro vlastní spotřebu vajec a časem na to sami přijdete. Ono je totiž rozdíl mezi tím co si člověk myslí, o čem se třeba rád nechal jinými přesvědčit a mezi skutečností, která není tak jednostranná a která zahrnuje i věci, které si někdo nechce připustit.

Vegetariánství není nic špatného,ale je umožněno tím, že je v naprosté menšině. Je zřejmě zdraví prospěšné , pokud se nezvrhne ve veganství, s nímž se ale také dá ještě přežívat.

Upusťte ale od fanatismu. Vysvětlím ještě jak já rozumím pojmu fanatismus. Je to vnucování svého názoru druhým lidem. Bývá to často spojeno s tím že jejich názory jsou odsuzovány, jejich životní způsob pranýřován. Fanatik uznává jen názor svůj. Jistě by vegetariánům prospěla trocha pokory, založená třeba i na přiznání, že také oni jsou příčinou zbíjení zvířat. Kolik asi padne slepic, aby nahradily bílkoviny získané z jednoho jatečného býka?

Lidé by měli jíst mnohem méně masa než ho jedí nyní. Bylo by to zdraví velmi prospěšné. Měli by zvířata chovat v domácích chovech, kde nejsou týrána. Chcete-li však k tomu přispět, milí vegetariáni, musíte na to jít úplně jinak než dosud. Nekárejte každého, kdo má v oku třísku, raději zkoumejte napřed sebe, nemáte-li v oku trám.

Klimes