receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se NEstal/la vegetariánem(kou)

Musel jsem se smat, kdyz jsem si na vasich strankach precetl, jak na Vanoce vrazdime kapry a jak kapri trpi.

Tak nejprve par slov k tomu utrpeni kapru. Kapr, jak znamo, je ryba, tedy studenokrevny zivocich. Takovy tvor ma prah bolesti posunuty do takovych oblasti, o kterych se nam savcum ani nesni. Pri chyceni kapra na udici ho hacek v hube opravdu neboli, navic ranka ustedrena ostrym hackem zaroste asi za dva dny, protoze o regeneracnich schopnostech ryb se nam opet muze jenom snit. Kdyz rybe zustane hacek v hube zaseknuty, opet se nic nedeje, nebot ryba ma schopnost vytlacit ze sveho tela nezadouci objekty skrze tkan, tedy i v pripade, ze hacek spolkne. Obdobne totiz zachazi ryby telo i s predmety (kameny, klaciky, ostny...), ktere nahodne spolkne pri prijimani potravy. Navic maji ryby velmi agresivni zluc, ktera dokaze kovove predmety behem 3 az 4 dnu beze zbytku stravit (treba stika, kdyz spolkne kovovou trpytku). Vetsina ryb (i kapri), pokud se dozije vysokeho veku, prechazi na stravu masitou, lovi tedy mensi ryby a zere mrsiny uhynulych ryb, pochopitelne se vsemi jejich obrannymi prvky (supiny, ostre ploutve, ostny, jedove zlazky...).

Nedavno jsem byl svedkem teto udalosti: Dvojice mladych lidi, evidentne samozvanych ochrancu tech nebohych zviratek, koupila u kadi s kapry 5 kusu peknych kapru a uz se spolu bavili, jak je pujdou pustit do prirody. To je veliky omyl, nebot kapr chovany v rybnice, tedy ve vode urciteho slozeni, kyselosti atd... v jine vode uhyne. Takze tento povedeny parek pripravil kaprum opravdove utrpeni, nebot tyto ryby budou umirat asi 5 dni. Stanou se ale soucasti prirozeneho potravniho retezce v miste, kde byly vypusteni, za coz jim dekuji, nebot tam budou pristi rok o neco vypasenejsi stiky a okouni.

Ano, jsem rybar. Jsem totiz clovek, jsem pevnou soucasti prirozeneho potravniho retezce. Jim ryby vlastnorucne ulovene, protoze v tom je jakysi obrad, jakasi ucta k tomu tvoru, jehoz masa si potom vazim. Daleko vice, nez ten, kdo si ho opatri vakuove zabaleneho nekde v supermarketu.

Jezte si tedy svoje listi, zijte svymi zivoty, ale nepokousejte se zmenit neco, cemu nerozumite. Po probrouzdani vasimi strankami jsem totiz nabyl dojmu, ze vegetariani jsou jenom naivni a zakomplexovani jedinci, kteri se vzajemne ujistuji v tom, jak je svet zkazeny, jak ublizuje jim a jejich zviratkum a jak vlastne jen a jen oni jsou temi, co bezpecne znaji rozdil mezi dobrym a spatnym. Verte mi, takovych uz dejiny poznali celou radu, ale ja verim v pozitivni vyvoj veci, takze doufam i ve vas postupny zanik, nebot vase tela na rozdil od masojedliku za nekolik generaci nebudou schopny rozmnozovani... Ale je tu vlastne klonovani, takze urcitou sanci mate.

Michal Schneidewind

Mila Lenko Hradilova, nevim kolik je ti let, ale asi moc ne vid? Na existenci valek opravdu nema vliv to, jestli nekdo maso ji, nebo ne (Adolf Hitler byl vegetarian!!!!!), ale spise to, co je ve spolecnosti nejdulezitejsim aspektem pomerovani moci a vlivu. A to jsou, mile dite, penize.