receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se stal(a) vegetariánem(kou)

"Vážená redakce, přidávám svůj příspěvek do diskuze Proč být vegetariánem."

Nejsem již mladík, je mi 54, a o nejhlubších vnitřních motivech nějakého rozhodnutí jsem zvyklý psát opatrněji. Zvláště, když bych jako křesťan úvahami o dietách nerad vyvolal ducha zákonictví, které by pro mě znamenalo popření vlastní víry. Přesto považuji za poctivé sdělit, co se se mnou dělo, když jsem se letos v létě stal vegetariánem. Nepřišlo to tak zcela bez přípravy, o tomto tématu vedu v sobě vnitřní boj od mládí. Příslovečnou poslední kapkou bylo zjištění, že jsem při své nadváze měl potíže si v klidu zavázat tkaničky od bot. O krevním tlaku nemluvě.

Při jednom pobytu mimo rodinu rozhodl jsem se objednávat si týden vegetariánská jídla a zničeho nic jsem měl za sebou rozhodující začátek. Snad bych měl dodat, že byl v ony dny posílen jakýmsi iniciačním snem. Z postele mne vyhnala děsivá vize týkající se agrese vůči „zvířeti“, kterou bych nikomu nepřál prožít. Vyložil jsem si ji jako podporu svého čerstvého rozhodnutí. Výsledky vegetariánství tu byly mnohými popsány a jen bych nosil dříví do lesa líčením svých nových pocitů a získaných chutí. Chci jen podtrhnout nečekanou zkušenost, že nejíst maso opravdu znamená nový rozměr do života. Vždycky se mi zdálo, že takové rozhodnutí je zřejmě přehnané, že stačí střídmost (které jsem ovšem nebyl schopen), ale dnes mluvím jinak.

Tím se dostávám k tomu hlavnímu. Již po dvou týdnech jsem byl s ohromnou úlevou vysvobozen ze začarovaného kruhu přejídání. Mám docela stresující povolání a „obalit si nervy tukem“ bylo pro mě typické. Tento děs, který mě zároveň vedl k hněvu vůči svým bližním nabízejícím mi jídlo, ale v mnohém ustoupil. Slušně jsem zhubl, přestal jsem se nenávidět a jím v klidu bez pocitu viny. Velmi banální, trochu se stydím se o tom svěřovat, ale chtěl bych tím povzbudit i jiné. Posledním důvodem, proč jsem se nakonec odvážil o tom psát, je nástup podzimních depresí. Moje trávicí soustava se s ním vyrovnává kupodivu s nadhledem.

Podotýkám, že nejsem žádný asketa a vegetariánství pro mne neznamená přestat třeba oceňovat chuť červeného vína. Ale zkušenost bezmasé stravy na vlastním těle mi otevřela nové roviny úvah o světě, v němž by nemusela vládnout absurdita zániku života racionalizovaná pomyslnou chutí. Vzrůstá ve mně přesvědčení, že život v rozvinuté technické civilizaci je poctivý jen při zachování potřebné empatie. Vždyť máme tolik důmyslných technologií k výrobě potravin bez masa!

A teď ten hlavní důvod, proč se o tom šířím právě na vašem serveru. Poskytli jste mi do začátku potřebné informace a také potřebné recepty. Když se člověk vydá určitou cestou, tak sám může vydržet hodně. Ale jak se prezentovat druhým? Právě vaše recepty mi pomohly uvařit si doma jídla, s nimiž jsem se mohl ukázat i v rodině. Mám vzácnou ženu, která mě bere vážně, ale mám i dospělé děti. Nebýt vašich informací, asi bych se nechal ovlivnit okolím a své rozhodnutí stáhl.

Přeji vašim aktivitám vše dobré a jsem připraven je podle svých možností podporovat

Váš Jan


Příspěvky do diskuze "Proč jsem se stal vegetariánem" zasílejte ZDE