receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se stal(a)/nestal(a) vegetariánem(kou)

Potřebujeme ozdravit společnost, ozdravit prostředí, ozdravit planetu. Planeta možná má vědomí, možná ne... ale jisté je, že to potřebujeme my, vědomí lidé. Vegetariánství není podle mne cílem, ale prostředkem a čím více se stane záležitostí "masovou", tím lépe. Pro všechny výše uvedené. Člověk svou přirozeností není naprostý vegetarián a jeho výživa s masem počítá - ovšem v nesrovnatelně nižších číslech a za tuplem nesrovnatelně nižšího utrpení a degradace života zvířat na živé konzervy.

Sám si myslím, že živočišné proteiny původně (v nejdelší části evoluce lidské trávicí soustavy) tvořily tak 0,5 - 5% (odhad) celkového objemu přijímaných bílkovin v dospělém věku. A byl to nejspíš hmyz (vědomě i nevědomě požívaný), který tvořil základ těchto živočišných proteinů. Později se to měnilo, ale zrůdné pokusy nebo velkochovy? Ty jsou doménou naší éry, stejně jako jiné přechemizované, naddimenzované, pasterizované ajánevímjaké potraviny, které k přirozenosti mají hodně daleko.

Vegetariánství je krok na cestě člověka s velkým Č. Já chci být vegetarián proto, že chci směřovat k dalekému cíli, který přesahuje časové i jiné hranice mého života. Ten cíl neumím definovat a vím, že ho nedosáhnu. Ale směřuju, a masanejezení je klíč k dalším dveřím a dále? Další dveře.

Marcus


Příspěvky do diskuze "Proč jsem se stal vegetariánem" zasílejte ZDE