receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se stal(a)/nestal(a) vegetariánem(kou)

Milá Wringlee,

Odpovím Ti podle svého nejlepšího svědomí, i když moje odpověď nebude přísně vegetariánská. Sama jsem vegetariánkou rok a půl, nejím nic, kvůli čemu muselo zvíře bezprostředně umřít - maso (ani z ryb), sádlo, živočišný vývar. Z potravin živočišného původu jím mléčné výrobky, vejce a sýry. Tak chápu vegetariánství.

Na druhou stranu je ale třeba přemýšlet, co je pro Tebe důležité. Stravováním by sis neměla ubližovat. Je dokázáno, že vhodně vyvážená vegetariánská strava je dostačující pro všechny období lidského života. Nevím ale nic o Tvé skladbě stravy, takže Ti nemůžu jen tak říct ryby jez nebo nejez.

Naštěstí jsme svobodní lidé, nepatříme do nějaké organizace, která by nás nutila stravovat se tak a ne jinak, sledovala naše stravování a mohla nás trestat za případné přestupky. Sami si volíme co budeme jíst a myslím, že hlavním cílem by nemělo být to, abys mohla hrdě tvrdit "JSEM VEGETARIÁNKA" (a nejím ani ryby ačkoliv mi to možná v budoucnu způsobí nějaké problémy). Podstatné je to, že myslíš na druhá stvoření a snažíš se nepodílet se na jejich utrpení. Je to od Tebe moc hezké. Už jen tím, že běžně nejíš maso pomůžeš spoustě zvířat. A jestli si v období dospívání dáš sem tam rybu, to Tě nijak nesnižuje. Pokud ryby potřebuješ pro svoje zdraví, a pokud si nejsi naprosto jistá že odmítání ryb by Ti neublížilo, jez je. Postupem času třeba nasbíráš další informace a dojdeš k tomu, že přestaneš jíst i ryby. A znovu opakuji - i kdyby ne, tak je skvělé kolik ostatních zvířat kvůli Tobě nemuselo umřít.

Přeji Ti pevné zdraví a hodně štěstí na téhle cestě.

Katka


Příspěvky do diskuze "Proč jsem se stal vegetariánem" zasílejte ZDE