receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se Stal(a) - NEstal(a) vegetariánem(kou)

Dobry den, zasilam reakci na prispevky zde a zde

Draha Vero,

mrzi me, ze jsi vubec nepochopila, co jsem se ti snazil rici. Ja netvrdim, ze clovek je masozravec (jako lev, hyena). Ja jen rikam, ze tvoje argumenty se naprosto zcestne. Proto ta otazka na vek, u ditete bych absenci logickych argumentu chapal, u dospeleho to zamrzi. Pokusim se proto jeste jednou a pomaleji. Budu citovat pasaze z tveho prvniho prispevku, v tom druhem tvrdis prakticky to same, takze je to jedno.

Cituji: Nejist maso a vyrobky z nej je pro cloveka prirozene. Je to dobre rozpoznatelne jiz po jeho narozeni. Neznam totiz pripad, ze by nejaky tatinek cpal do krcku placiciho miminka cervy a zizaly, jak je to obvykle u dravych ptaku, nebo kousky roztrhane zebry, jako to delaji lvi, tygri a jiné drave selmy. Ani jsem se nikde nedovedela, ze by se najake male dite zakouslo s chuti do nejakeho zvirete, ktere samo ve velke rychlosti ulovilo.

V reakci na tento odstavec jsem uvadel priklad lva. Lev je evidentne masozravec, presto se, podobne jako ostatni savci, jeho mladata zivi zpocatku materskym mlekem. Proto je Tva argumentace tatinkem krmiciho miminko zizalami zcestna. Samozrejme, odrostlejsi mladata lva se jiz zivi masem, ktere jim matka donese. Podobne odrostlejsi mimino se zivi tim, co mu jeho matka da. Nejdrive jsou to vselijake kasicky, drive to byla napr. predzvykana strava, obsahujici take maso (a dal bych ruku do ohne za to, ze u nekterych dnesnich "primitivnich" kmenu to jsou i ty cervy a zizaly). A kdyz uz ma nejake ty zuby, je schopne si ho samo i pokousat. Toto neni treba nijak slozite dokazovat, sama jsi dukazem, ze tomu tak je (tedy pokud te rodice nestravovali vegetariansky, v tom pripade je na svete nekolik miliard jinych "dukazu"). Pokud jde o predky cloveka, oni zas nemeli takovou moznost si vybirat (jako my dnes), museli jist to, co meli. A kdyz se dostali k masu, tak jedli maso.

Cituji: Copak je člověk skutečně tak rychlý jako gazela, tak silný jako lev, ostrozraký jako orel, mrštný jako had, umí nějaký člověk snovat sítě jako pavouk, plavat rychle jako ryba nebo žralok, holýma rukama hloubit chodbičky v zemi jako krtek nebo hraboš? Toto je jen malý výčet všech dovedností, které můžeme obdivovat u zvířat. Ale ona se s těmito a dalšími dovednostmi a schopnostmi narodí. Je to pro ně přirozené.

Clovek opravdu neni rychly jako gazela a neni schopen ji dostihnout. Ale rychly beh, letani ci pleteni siti, to veru neni jedinny zpusob, jak se dostat k masu. Jako analogii jsem pouzil hyenu. Ne proto, ze bych snad chtel srovnavat fyziologii cloveka a hyeny. Hyenu jsem zminil z toho duvodu, jakym zpusobem ziskava potravu. Ona je schopna ulovit nejake nemocne kusy, ale zivi se i kusy jiz uhynulymi a nebo odhani jine predatory od jimi ulovene koristi. A to je Vero presne ten zpusob, jak se clovek (presneji jeho predek) drive dostaval k masu. Zivil se uhynulymi kusy a nebo odhanel predatory od jejich koristi.

K tomu nemusi byt tvor nijak extra uzpusoben, vetsinou staci, aby se umel pohybovat a aby jeho tlupa umela dost hlasite kricet. Jako konkretni priklad bych zminil Homo Habilis. Maso samozrejme nebylo jeho jedinou potravou, dozajista bylo v mensine v porovnani s nemasitou stravou. Ale bylo jeho soucasti. Take zminim moznost zivit se ruznymi cervy, ty je schopen ''ulovit" snad kazdy a pritom nemusi umet hrabat chodbicky jako krtek. Kdyz bych chtel "ulovit" zizalu, staci pockat, az zaprsi a ony samy vylezou. Nemusim mit kvuli tomu zadne super schopnosti jinych predatoru.

Samozrejme ze na uspesnosti lovu se pozdeji podepsala schopnost cloveka vyuzivat ruzne nastroje. A se vzrustajicim prijmem bilkovin z masa se rozvijel i mozek cloveka. A rozvinul se do takove miry, ze je clovek nyni schopen se rozhodnout, co jist bude a co ne. A kdyz se rozhodne nejist maso, dokaze se stravovat tak pestre, ze se bez nej obejde (to, do jake miry je to opravdu pravda, zde rozebirat nehodlam). Ale jeste jednou zminuji: Ty, Vero, mas nyni na vyber, co budes jist. Nasi predkove (ale take jeste spousta lidi v dnesni dobe) na vyber nemeli a museli jist to, co se ji naskytlo. Pro ne bylo prirozene jist take maso a diky tomu ted nejsi nekde na strome.

Tvym slovum se clovek muze v lepsim pripade zasmat, ale spise je to k placi. Prakticky jsem zopakoval to, co jsem jiz napsal ve svem predchozim prispevku. O tom, ze Tebou uvadene argumenty jsou zcestne, se tedy jiz nadale nehodlam bavit. Pokud si to neuvedomis doted, je jiz jakakoliv dalsi snaha marna. Na zaver chci rict, ze si vegetarianu (veganu) pro jejich postoj vazim. Proto se me dotkne, kdyz je nekdo zesmesnuje. To je totiz presne to, co jsi Vero svym prispevkem udelala.

S pozdravem

Karel






Příspěvky do diskuze "Proč jsem se stal vegetariánem" zasílejte ZDE


UPOZORNĚNÍ

Redakce neodpovídá za obsah článků i diskusí, které ne vždy odpovídají stanovisku redakce.

Copyright (c) 2000-2006 Vegetarian.cz