receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se Stal - NEstal(a) vegetariánem(kou)

Zdravím Vás a pokusím se odpovědět na argument: "zelenina má duši" (na ostatní bylo odpovězeno celkem schopně v jiném příspěvku).

Existují názory, že i rostliny mají duši nebo že se za nimi skrývá nějaké stvoření, bytost, kterou nevidíme, nevnímáme.

Jako kritérium pro rozlišení, zda a co jíst (ubližovat, zabíjet) či nejíst (nechat žít) přijímám takové vysvětlení:

Stvořitel (nebo třeba příroda, vývoj) to zařídil tak, že utrpení některých stvoření jsme schopni našimi smysly (možnostmi a schopnostmi pozorování nám vlastními) vnímat (zvířata) a je to tedy pro nás signálem, že se děje něco špatného a máme se tomu vyhnout. Naproti tomu u rostlin nejsme schopni vnímat reakci na projevy "násilí" a ubližování, ať již se za nimi (v nich) nějaké bytosti (duše) skrývají nebo ne. Je to pro nás signálem, že si tyto dary můžeme brát a použít k obživě.

Jistě i toto mohou někteří zpochybňovat a napadat, ale pro mě je to dostačující vysvětlení odpovídající na tuto otázku. Máme svou úroveň citlivosti, abychom mohli rozlišit, co je pro nás vhodné a potřebné. A taky v jakém množství, ale to by byla jiná kapitola.

Pohoda, hezký den

Josef


Příspěvky do diskuze "Proč jsem se stal vegetariánem" zasílejte ZDE