receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se stal(a)/nestal(a) vegetariánem(kou)

Dobrý den

Emo, ptáte se, jak si máte vážit lidí, kteří nejsou vegetariáni jako Vy. A jak dlouho jste tím vegetariánem Vy, od narození nebo jste maso přestala jíst později? A proč, co Vás k tomu přivedlo? Víte, já jsem vegetarián několik let a zpočátku jsem měla dojem, že musím, obrazně řečeno, zachraňovat svět.

Postupem let jsem však došla k poznání, že jediné, co mohu a musím měnit, nejsou ti všichni okolo mne, kteří jedí to maso a dělají třeba i jiné věci, které já bych nedělala atd. Pořád se učím, jak vlastně žít, aby to byla nepřímo i pomoc pro ty ostatní, kteří nedospěli ještě k tomu, aby z nich byli třeba ti vegetariáni. I mně to trvalo spoustu let, než jsem byla schopná pochopit alespoň trochu cenu jakéhokoliv života. Zvyk je skutečně železná košile a je těžké v dnešní době měnit něco tak samozřejmého, jako je jíst maso. Násilím nebo opovrhováním však nikoho nepřesvědčíte, ani se nebude ochoten zamyslet proč by třeba měl uvažovat o tom, že to není tak úplně v pořádku zabíjet a jíst zvířata.

Jakmile na Vás bude někdo vyvíjet nátlak, začnete se bránit. Samotný váš život pomáhá tomu, že lidé vidí i tuto možnost a každý člověk je na své cestě schopen pochopit pouze to, k čemu zatím na své pouti životy dospěl. Nejsme všichni stejně daleko, někdo je o pár krůčků před námi, někdo za námi, ale všichni jsme vyšli ze stejného místa a máme společný cíl i když se to možná tak nezdá. A to, co já jsem pochopila dnes, jiný pochopí zítra a někdo další už to pochopil třeba sto let přede mnou atd. .Tohle všechno je pouze otázka vývoje. Nemohu o nikom říct, že je horší než já jenom proto, že třeba jí to maso, protože nejsem schopná posoudit, kde se ten človíček na své dlouhé pouti nachází a co je momentálně schopen chápat.

Poznala jsem také, že spravedlnost není prázdné slovo a že člověk je odpovědný sám za sebe, ať se mu to líbí nebo ne. Všechno má svůj důvod a smysl. Můžete pomoci tam, kde o to bude zájem. Ale je potřeba si uvědomit, že nikdo nejsme dokonalý, každý z nás má právo na chyby a to, že jsem jednu chybičku u sebe odstranila ještě neznamená, že nemám spoustu dalších ......Takže tolerance a také láska. Není lehké vše shrnout do několika vět, ale snad jsem alespoň trochu napověděla, i když to musíte brát pouze jako můj názor na věc.

S pozdravem Lída


Příspěvky do diskuze "Proč jsem se stal vegetariánem" zasílejte ZDE