receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitProblematika stravování v mateřských školách v ČR
www.alternativa.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se stal(a) vegetariánem(kou)

Je mi 18 let a vegetariánem jsem asi rok a půl. K životu vegetariána mne dovedly asi tyto dvě věci. Jednak takový nějaký přirozený soucit a jednak mé ztotožnění s učením Buddhy. To se k soucitu přidaly ještě filozoficko-náboženské důvody.

Původně jsem byl jedlíkem masa jako mnoho lidí kolem mne a vegetariány jsem přinejmenším přehlížel. Samozřejmě jsem měl vždy při ruce několik "pádných" důvodů proč je vegetariánství hloupost. Byly to důvody spíše pro mne či mé ego, než pro ostatní. Důvody typu: bílkoviny; vitamíny, minerály, vždyť je to normální, zákon přírody, co když mají rostliny také duši a pocity…………..

Jednoho dne jsem si však všiml, že v mé hlavě hlodá červ pochybnosti (byl to hodný červ, jak jsem později zjistil). Začal jsem se tedy trochu zajímat, spíše proto, abych červa zahnal. Naštěstí se stal opak. Mé důvody se začaly bortit. Takové překvapení kolik je v sóje bílkovin, kde všude je možné "nabrat" vitamíny a minerály, kolik se zkrmí rostlin v poměru k rostlinám přímo zkonzumovaným ………..

Červ tedy zvítězil. Rozhodl jsem se přestat jíst maso, ovšem s výjimkou mořských živočichů. Kvůli jódu, byla zde totiž jistá podezření, že má štítná žláza nefunguje tak, jak by měla. Když jsem si přečetl něco o mořských řasách, přestal jsem jíst maso úplně. Čekal jsem jaké změny se začnou dít. Na první pohled se nic nedělo. Což bylo na jednu stranu dobré. Až po delší době jsem zjistil, jak se má kdysi velká nemocnost rapidně snížila. K mé velké neradosti zmizely i alergie, na které jsem si plánoval "uhrát" modrou knížku. Přechod z nevegetariánského života na vegetariánský jsem zvládl naprosto bez problémů díky rodině, která mé vegetariánství přijala téměř bez námitek.

Okolí samozřejmě reagovalo trochu odlišně a do teď mne o přestávkách (i jiných příležitostech) spolužáci s chlebem obloženým nějakým zvířetem, přesvědčují jak je mé vegetariánství v podstatě nezdravé. Jak mám nedostatek bílkovin, vitamínů, minerálů. Jak je jedení masa normální. Když už je to opravdu nějaký filozof, tak diskutuje o tom, že by rostliny mohly mít také pocity a duši.

Já se jim své důvody snažím přijatelně vysvětlit. Nebo se jen škodolibě usmívám, mne totiž problém BSE, slintavky ani kulhavky trápit nemusí.

Marek Zemánek

www.personagrata.cz/marek


Příspěvky do diskuze "Proč jsem se stal vegetariánem" zasílejte ZDE