receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: proč jsem se stal(a) vegetariánem(kou)

Před pěti roky jsem vyloučila veškeré produkty živočišného původu. A to z jasného důvodu - nechci se podílet na chování zvířat pro maso. Vadí mi i chování zvířat pro mléko či vejce. Mám na mysli ty podmínky, ve kterých zvířata musí žít. Pokud zvířátko chované pro mléko či vejce žije v dobrých podmínkách, tak je vše v pořádku. U nás na jihu Čech jěště žijí lidé, převážně na venkově, kteří chovají zvířátka, milují je a navíc od nich dostávají za odměnu tyto potraviny.

Musím řici, že bylo složité stravovat se v našich podmínkách čistě rostlinou stravou. Především ovoce a zelenina prodáváná v našich supermarketech je přímo odporná, absolutně se nedá jíst v čerstvém stavu. Navíc jsem v té době studovala na střední škole, a nemohla jsem si dovolit kupovat (jak finančně tak časově, jelikož pocházím z malého města na jihu Čech) pouze ovoce a zeleninu a další zdravé potraviny ve vybraných obchodech.

Nyní žiju v Praze už půl roku, takže situace je nepoměrně lepší. Mrzí mě, že osobně neznám nikoho, kdo by smýšlel podobných způsobem jako já. Ze začátku jsem se snažila přesvědčovat lidi z mého okolí o nutnosti přemýšlet o stravě, bohužel s nulovým výsledkem. Nemálo lidí si uvědomuje, že není správné takto se zvířaty zacházet, ale dávají přednost svému pohodlí a nechtějí si nikterak "komplikovat" život. Asi znáte miliony argumentů, kterýmy se dokáží najednou ohánět. Nyní už to nedělám, nemluvím s nimi o tom. Ať se sami přesvědčí. Výsledek je ten, že si všímají toho, že jsem daleko vitálnější než jsou oni. Prakticky nejsem nemocná, jsem čilejší. Tohle na ně funguje daleko více. Moje rodina a nejbližší okruh mým známých jsou toho příkladem. Sice nepřestaly jíst maso úplě, ale nyní ho konzumují v daleko menší míře, nakupují kosmetiku netestovanou na zvířatech, nekupují si zbytečně kožené oblečení. Je to jen špetička mého snažení, ale ta snaha rozhodně za to stojí.

Nicméně věřím, že se jednou podaří (i když to bude za hodně let) to, že se lidé začnou hlouběji zajímat o věci, které se kolem nich denodenně dějí a nakonec pochopí.

S pozdravem

Rebcová Zuzana


Příspěvky do diskuze "Proč jsem se stal vegetariánem" zasílejte ZDE