receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitpovídka
povídka na vegetarian.cz
zpět na další příspěvky


Diskuse: Jak dítěti vysvětlit, že tatínek maso jí?

Vážené a milé, vážení a milí,

nechci nikoho o ničem přesvědčovat. Že tatínek maso jí? Každý má přece právo na svůj názor a z toho vyplývající životní postoj a pokud dá tuto volnost, kterou chce pro sebe i každému druhému, pak je to v pořádku. A není horší, než ten, kdo maso nejí !!! Každý má svůj čas. Třeba může být tak člověk pak skutečně svobodný. Nebo ne : o)? Pokud ten prostor nedá, pak ho pravděpodobně nedá ani v jiných oblastech a to je problém. Tam bych doporučovala rozmyslet si, co vlastně chci - jestli klec byť třeba zlatou a nebo svobodu.

A k tomu vegetartiánství. Napíšu pouze fakta. S manželem jsme vegetariáni 20 let, máme syna vegeteriána od narození. Dnes je mu 14 let.

Naše důvody pro vegetariánství - jen ve velké zkratce. 1) etický - stačí se jít podívat na jatka a to není zdaleka všechno, 2) zdravotní - člověk má a) určité složení žaludečních šťav, b) stavbu a délku tlustého a tenkého střeva, c) složení chrupu a možná i další, které nejsou vhodné pro trávení masa - lze porovnat s ad a) - c) u dravých zvířat, pro něž je masitá strava přirozenou potravou. 3) ekonomický - jen pro úvod do této problematiky - na "výrobu" 1 kg masa je třeba několik kg obilí, 4) ekologický - enormní znečištění prostředí a vod odpady při "výrobě" masa, větší spotřeba vody na osobu při masité stravě,... 5) duchovní - žádná myšlenka, kterou člověk vyšle, se nikam neztratí. Doporučuji knížku Proč nejíst maso od Milana Záruby, vydal AVATAR.

Naše strava je ovolaktovegeteriánská, tzn. základem jsou plody a semena, žádná zvířata ani nic ze zabitých tvorů, ale vejce, mléko, mléčné výrobky ano. Paní doktorka, ke které jsem chodila s dítětem po narození, byla specialistka na endokrinologii a na kongresu, který absolvovala se uvažovalo, že budou dávat všem dětem tabletky jódu, protože je prý všeobecně jódu v organismu nedostatek. Nikoli však u našeho syna ani u mě. Testy na jód, které mu byly provedeny v jednom roce života ukázaly, že má naměřenou hodnotu přesně uprostřed povoleného rozmezí.

Syn patří ve škole k nejlepším žákům, je velice fyzicky zdatný - hodně sporuje,... Co je ale nejdůležitější - je empatický. Má mnoho přátel a je v kolektivu oblíbený. V osmé třídě dělaly děti psychologické testy ve škole k možnosti výběru vhodného dalšího zaměření - povolání. Náš vegetarián je prý natolik všestranný, že jsou pro něho vhodné všechny nejtěžší obory - podle slov paní psycholožky, kterou jsem musela brzdit ve chvále, aby naše dítě moc nezpychlo :o) Nechlubím se tím, děkuji za to tam "nahoru", protože to považuji za velký dar. Říkám to jen pro všechny koho zajímá, jak na tom třeba může být nějaký vegetarián od narození.

Už takhle je můj příspěvek moc dlouhý, tak jen všem přeji mnoho zdaru na jeho cestě životem, svobodu pro sebe i pro druhé a aby se dařilo být sama (sám) sebou, tzn. respektovat hranice co je moje věc a co je věcí druhého. Do mých věcí si nemusím nenechat mluvit, ale nemusím ani zasahovat do věcí druhého, pokud mě o to nepožádá. A i potom mám právo si rozmyslet, zda mu (ji) jsem či nejsem schopen(a) pomoci, aniž by to bylo na můj úkor, protože jinak bych ubližoval(a) sám(a) sobě a to jistě není účelem.

S láskou Monika


Příspěvky do diskuze "Jak dítěti vysvětlit, že tatínek maso jí?" zasílejte ZDE