receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitProblematika stravování v mateřských školách v ČR
www.alternativa.cz
zpět

zpět na : příkoří páchané na ...

Diskuse na téma:
příkoří páchané (státem ?) na vegetariánech

Chci se přidat do diskuse o případu chlapce u vegetariánské babičky a reagovat na články doc. Šimůnka, uveřejněné v Britských listech.

1. Souhlasím s tím, že veganství není vhodné pro malé děti. Ideální stravou pro malé děti je mateřské mléko. Ovšem jakmile jsou dětí už větší a nejsou kojeny, mohou se děti stravovat vegetariánsky a to jak lakto-ovo-vegetariánsky, laktovegetariánsky tak vegansky.

2. Existuje řada studí, ve kterých se srovnává konvenční euroamerická strava se stravou vegetariánskou. Výsledky jasně ukazují, čím je model bližší rostlinné stravě, tím je zdravotní přínos vyšší. Jinak řečeno, člověk který konzumuje konvenční stravu s velkým podílem masa, má vysokou pravděpodobnost že onemocní rakovinou, srdečním infarktem nebo jinou závažnou civilizační chorobou,(případně BSE), lakto-ovo-vegetarián bude mít pravděpodobnost trochu nižší, laktovegetarián již na tom bude mnohem lépe a nejvyšší zdravotní přínos je při veganské stravě.

3. V kauze vegetariánského chlapce je třeba si ujasnit pojmy. Babička ho stravuje vegetariánsky, přesně řečeno lakto-ovo-vegetariánsky, ale to není příliš podstatné. Podstatné je, že to je stravovací model, který je zdravější než má většina ostatní dětské populace, která konzumuje ve velkém množství maso. A na podnět sociální pracovnice, jí má být chlapec odebrán, umístěn do ústavu a jeho mladší bratr má ze stejného důvodu v ústavu zůstat.

Toto je absurdní.

4. V případu nebyl vyslechnut ošetřující dětský lékař chlapce. Přitom chlapec je zdravý, bývá méně nemocný než jeho vrstevníci.

5. O vhodnosti vegetariánské stravy má rozhodnout pověřený soudní znalec-pediatr. Jestli vydá záporné stanovisko, dojde asi opravdu k tomu, že chlapci budou trávit své dětství v ústavech a dětských domovech místo své rodiny. Co na to řeknou psychologové?

6. Poznání nesouvisí pouze s teoretickým studiem, ale je dobré si nastudované informace ověřovat v praxi. Já jsem vegetarián 11 let.

S pozdravem MUDr.Zbyněk Luňáček


Příspěvky do diskuse "příkoří páchané (státem ?) na vegetariánech ... " zasílejte ZDE