receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz


zpět

Co jíst pro zdraví

Tomáš Husák

Nejdůležitější pravidlo zdravé výživy.

Nejdůležitější pravidlo zdravé výživy lze vyjádřit takto: je třeba co nejvíce omezit spotřebu masa, mléka a mléčných výrobků, vajec, ale i všech tuků, a to nejen živočišného, ale i rostlinného původu. Zdravotně vhodné jsou pouze olivový olej a olej Oliol. Všechna ostatní jídla můžeme jíst prakticky v neomezeném rozsahu. I kdyby se naše strava skládala třeba co do obsahu energie z 90% z brambor (takovýto případ ovšem v praxi asi nenastane), přesto by tato strava mohla být dokonale zdravá. Čili můžeme libovolně kombinovat všechny potraviny, s výjimkou těch právě uvedených.

Pokud nevíme, jak vařit, můžeme si zakoupit různé vegetariánské kuchařky. (Vřele vám doporučuji ty od manželů Červených.) Anebo jakékoliv jiné kuchařky bezmasých pokrmů.

Může se stát, že žádnou radikální změnu nedokážeme provést a přesto bychom si chtěli své zdraví ochránit. Pak můžeme použít proces postupných změn. Jíst stejná jídla jako doposud, ale dávat si stále menší porci masa, eventuálně mléčných výrobků či vajec, a v úhradu si dávat větší porci přílohy. Při každém jídle bychom si měli uvědomovat, že to, co omezujeme, je nezdravé, a to, co si přidáváme, je mnohem zdravější. A snažit se hledat to, co nám v těch zdravých potravinách chutná, abychom se na to vědomě soustřeďovali.

Budeme-li takto postupovat, tak se za čas s největší pravděpodobností naše zvyklosti a chuťové preference změní. Nalezneme uspokojení v novém, zdravějším a levnějším jídle. A budeme vstávat od stolu "lehčeji".


POKRAČOVÁNÍ ZA TÝDEN