receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czPřechod na vegetariánskou stravu

... aby to "nebolelo" ...

V úvodním článku o přechodu na vegetariánskou stravu ze stravy konvenční s podtitulkem …aby to "nebolelo"… jsme se obecně dotkli kladů i úskalí, se kterými se může začínající vegetarián/ka setkat. Toto téma je však natolik obsáhlé, že je není možné vtěsnat do jednoho článku. Proto jsme pro Vás připravili následující seriál: Přechod na vegetariánskou stravu - aby to "nebolelo"

Proč se z některých z nás stanou vegetariáni          část 1

Každý z nás, kdo se ve svých myšlenkách dostal k tématu vegetariánství, musel projít určitým obdobím, kdy sbíral nejrůznější informace s tímto tématem spojené - o pozitivním vlivu na zdraví, o důvodech etických, ekologických či náboženských, které pak ovlivnily jeho rozhodování. Vám, kteří jste ještě v této fázi rozhodování, bychom teď rádi pomohli uvedením podrobnějších informací.

Pohnutky - zlepšení fyzického zdraví

Nejčastějším přáním je přání dobrého zdraví.

Není to jen tak bez důvodu. Ať se nacházíme v jakýchkoliv životních situacích, které se nám dějí, dříve nebo později si uvědomíme, že zdraví je na prvním místě. V okamžiku, kdy nás něco bolí, si to uvědomujeme nejvíce. O kladném ovlivnění lidského zdraví vyváženou vegetariánskou výživou byl již publikován bezpočet studií.


Proto uvedeme pouze ty nejdůležitější pozitivní vlivy:

- snížení kalorické hodnoty potravy, doprovázené udržením optimální tělesné hmotnosti

- větší příjem vlákniny, zlepšující a urychlující vyměšování škodlivých látek z organizmu

- lepší zásobení vitamíny

- snížení příjmu bílkovin

- snížení příjmu živočišných tuků, které zvyšují riziko cévních onemocnění

- snížení příjmu rakovinotvorných látek - které, snižují riziko řady chronických degenerativních onemocnění a stavů jako je obezita, ischemická choroba srdeční, hypertenze, diabetes mellitus a některé typy rakoviny.


Nejobsáhlejší dokument k tomuto tématu je Stanovisko Americké dietetická asociace pod názvem Vegetariánská strava. Přeložené do češtiny je najdete například zde.

Pro vegetariánství dětí byl v ČR publikován i postoj České pediatrické společnosti: "Pokud je dieta správně vedena a vypracována, nemůže se proti ní zásadně mnoho namítat".

                

Pokud je tedy zdraví ta pohnutka vedoucí k přechodu na vegetariánskou stravu je nutné si uvědomit, že musí být správně plánovaná a nutričně vyvážená. Což jinými slovy znamená, že nestačí pouze vyloučit z jídelníčku maso, ale současně je nutné přehodnotit stravovací návyky jako celek.

Ale o tom více později, v jiné části seriálu s názvem: Magická formule V = Vyvážená.

Zlepšení fyzického zdraví souvisí i se zdravím psychickým, daným dobrým svědomím z nepodílení se na utrpení tvorů nám velmi podobných.

Toto téma na Vás čeká v následující části seriálu s názvem:
Pohnutky - zlepšení psychického zdraví.© Vegetarian.cz 2000 - 2014

ISSN 1804-0853

Šíření textů a fota je možno používat jen se souhlasem redakce. Děkujeme.