receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz



Zázvorem proti chřipce a nachlazení

Pošmourné podzimní období bývá ve znamení zvýšeného výskytu chřipek a nachlazení. V souvislosti s těmito onemocněními, jejich léčbou a potlačováním příznaků také častěji slýcháme slovo zázvor. Je populární. Bývá v tomto období vyhledávanou příchutí a přísadou limonád, minerálních vod, čajů právě pro zmiňované léčivé účinky. Ale je tomu opravdu tak? Nepodléháme jen "klamu reklamy" :-)? Zdá se, že nikoliv.

Pochází pravděpodobně z východní Asie, jeho vlastí je Indie. Zde je zázvor považován po celá tisíciletí za všelék a výborné koření. Do Evropy ho pravděpodobně přivezli arabští obchodníci v raném starověku. Ve starověkém Řecku a Římě byl velmi oblíben a žádán. Jeho léčivé účinky a hřejivou sílu ocenil ve svých spisech např. starořecký vojenský lékař Dioskurides. Rostlina zázvor je podobná rákosu, patří do čeledi zázvorovníkovitých. Používá se její kořen (hlízovitý plazivý oddenek). Jeho vůně je ovocně kořenitá, aromatická, chuť lehce citronová, zčásti palčivě ostrá. Léčivé účinky zázvoru spočívají především v obsahu různých silic. Jejich názvy nám mnoho neřeknou (zingiberin, gingerol, shogaol..), o to více oceníme jejich sílu při různých zdravotních potížích.

Zázvor má široké spektrum působení. Na prvním místě se ve zdrojích uvádějí jeho účinky na trávicí trakt - zabraňuje zvracení, podporuje trávení zvyšováním sekrece slin a žaludečních šťáv, mírní nadýmání, pocit plnosti, křeče. Chrání před záněty, je doporučován při cestovní nevolnosti (kinetóze), při zvýšených hodnotách krevního tuku, arterioskleróze a revmatických obtížích. Ajurvédská medicína používá zázvor jako pevnou součást léčby migrény. A jak nám pomůže proti chřipce a nachlazení? Jednak jeho dlouhodobé používání působí proti těmto onemocněním preventivně, protože výrazně posiluje imunitní systém, jednak při průběhu onemocnění posiluje organismus, zahřívá, uvolňuje hleny a tlumí rozmnožování rhinovirů. Využijte tedy zázvor k léčbě těchto obtěžujících onemocnění. Ale spíše než čaj z "krabičky" použijte čaj z čerstvého zázvorového oddenku.

Zázvor nemusíme pouze pít jako čaj, můžeme ho velmi vhodně a chutně používat jako kořenící přísadu do různých jídel sladkých i slaných. Nejvíce ho využívá asijská kuchyně - zázvor v ní dává jedinečné aroma pečené zelenině, čatní, polévkám a rýžovým jídlům.

Na závěr jedno upozornění - zázvor může při větším množství dráždit žaludek. Proto nepřekračujte množství 6 gramů na jedno jídlo. Domníváme se z vlastních zkušeností, že stojí za vyzkoušení :).

redakce Vegetarian.cz

Tento článek byl inspirován: Zdroje - Koření (Ikar) - překlad knihy Zilliken M.: Lexikon der Gewurze
Saum, Mayer, Witasek: Léčivá síla z klášterní zahrady