receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz

zpět na tisk


A. Hitler nebyl vegetarián !


Na úvod vysvětlení pojmu vegetariánství. Encyklopedie Britannica na začátku 20. stol. má uvedeno pod tímto pojmem text se sdělením "Vegetariánství, poměrně moderní slovo, které se začalo používat okolo roku 1847, se omezuje na jezení jídel, která neobsahují maso, ryby a drůbež." Tato definice nerozlišuje lakto-ovo vegetariánství (kde se jí mléčné výrobky a vejce) a ani tzv. semi-vegetariánství (jí se i ryby). Každopádně už v té době bylo jasně napsáno, že vegetarián se zříká jezení veškerého masa. Sám jsem měl možno potkat pár lidí, kteří si říkali vegetariáni a přitom jedli ryby, drůbež či příležitostně párky, hamburgery apod. Jak je vidět, záleží na tom, jak tento pojem definujeme. Encyklopedie a představitelé vegetariánských organizací na světě se ale shodují na jednom: Vegetariánem je ten, kdo nejí maso (ryby jsou také maso) a který si ho ani nedá "jednou za čas."

Hitler se sám zmiňuje o svém vegetariánství v dopise příteli z roku 1911. V té době byla jeho strava z převážné většiny tvořena mlékem, párky a chlebem, asi z ekonomických důvodů.1 Jeho přechod na vegetariánskou stravu byl v té době pravděpodobně způsoben začínajícími problémy se zažíváním, které ho sužovaly po zbytek života a jeho vegetariánství bylo pouze krátkodobé. Další zmínka pochází z roku 1938 od paní Hessové, která byla blízkou přítelkyní Hitlera. Ta popsala jeho reakci na smrt své mladé neteře (spáchala sebevraždu, někdo se domnívá, že kvůli Hitlerovi nebo dokonce, že ji on sám zabil. Byla jeho tajnou láskou): "Od tohoto okamžiku... Hitler nikdy více nejedl maso, s výjimkou játrových knedlíčků." (1)

O Hitlerově "vegetariánství" se dočteme dále v kuchařce od Dionne Lucas, kde stojí: "Naučila jsem se tento recept ve 30. letech během mého působení jako vedoucí jednoho z největších hotelů v Hamburgu. Nechci vám pokazit chuť na plněná holoubata, ale možná by vás zajímalo, že to byl velký favorit pana Hitlera, který často navštěvoval hotel."(2)

Robert Payne píše v jeho knize Život a smrt Adolfa Hitlera: "Hitlerův asketismus hrál důležitou roli v prezentování jeho osobnosti v Německu. Podle obecně uznávaných pověstí, které okolo něho putovaly, nekouřil, nepil, nejedl maso a ani neměl nic společného se ženami. Jedině to první bylo pravdivé. Hitler pil často pivo a ředěné víno, měl obzvláštní slabost pro bavorské párky a užíval si v klidu společnost milenky Evy Braunové na Berghofu. Jeho diskrétních afér se ženami bylo více. Asketismus byla fikce vytvořená Goebbelsem k vyniknutí úplného odevzdání pro věc, jeho sebekontrola, která ho odlišovala od ostatních mužů. Touto povrchní asketickou šou mohl poukazovat na výlučnou oddanost sloužit svému lidu. Ve skutečnosti byl on sám pozoruhodně poživačný a neměl žádné asketické instinkty. Ačkoliv neměl Hitler příliš zálibu v mase s výjimkou bavorských párků a nikdy nejedl ryby, měl v oblibě kaviár. Měl zálibu ve sladkostech, kandizovaném ovoci a dortech, které konzumoval v udivujících množstvích. Pil čaj a kávu utopenou v šlehačce a cukru. Žádný jiný diktátor neměl tak mlsný jazyk."(3)

New York Times v roce 1996 u příležitosti 100letého výročí otiskl článek z 30. května 1937 ("At Home With The Fuhrer"): "Je všeobecně známé, že Hitler je vegetarián, nepije a ani nekouří. Jeho oběd a večeře se tedy skládá hlavně z polévek, vajec, zeleniny a minerální vody, i když si také občas dopřeje plátek šunky a vylepší fádní dietu delikátním kaviárem."(4)

V biografickém díle od Alberta Speera se dočteme o zdravotních problémech, které provázely Hitlera a od 30. let ho donutily držet přísnou dietu, kde nejedl ani maso, ani sladkosti, toto ovšem často porušoval Na zmírnění bolestí mu pak doktoři dávali kokain a další pozoruhodné drogy. Doporučuji si přečíst článek.

Dále musíme vzít v úvahu jeho vztah k vegetariánským organizacím v Německu a okupovaných zemích. Pokud by byl opravdu tak nadšený vegetarián, proč by je zakazoval a pronásledoval jejich členy? Proč trval na tom, aby Eva Braunová přestala kouřit, pokud chce být s ním, a nepožadoval také, aby se zřekla jezení masa?

Z dochovaných materiálů o Hitlerovi vidíme, že pokud by byl vegetariánem on, tak by se většina lidí mohla nazývat vegetariány. Totiž všichni ti, co jí občas kuře, párek, rybu, šunku, nebo kaviár a případně lidé, kteří si (jako Hitler) poškodili zažívací trakt a jsou nuceni dodržovat přísnou dietu.

autor příspěvku thravor@excite.com


S použitím materiálů běžně dostupných na internetu.

Odkazy:

1. John Toland (Adolph Hitler, Doubleday, 1976).

2. Dione Lucas with Darlene Geis, The Gourmet Cooking School Cookbook (New York: Bernard Geis Associates, 1964).

3. Robert Payne, The Life and Death of Adolf Hitler (New York: Praeger, 1973).

4. 2 Roberta Kalechofsky, "Hitler's Vegetarianism: A Queston of How You Define Vegetarianism," (Unpublished Essay, 1997).