receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czProtivegetariánské kachny

Aneb, média si jen neověřují informace?

Absence masa "ohrožuje zdraví dětí - vegetariánů". Toto jako hlavní titulek uvedla BBC pondělí 21. února 2005, v članku bez uvedení zdrojů. Jsou zde čtenářům nabízeny informace proti vegetariánství u těhotných žen, článek nedělá rozdíl mezi vegany a vegetariány. Například hladové děti z rozvojových zemí stotožňuje s "vegetariánskou" Afrikou.

Lindsey Allenová chování rodičů, kteří svým dětem nedávají potraviny živočišného původu (jak před narozením, tak po něm), považuje za neetické, neboť látky obsažené v mase a mléce jsou podle ní nezbytné k normálnímu vývoji jedince.

V podobném duchu je článek Vegetariánství může v těhotenství škodit na novinkách.cz, zde je však profesoka označena za muže, takže vlasně jisté je jen to, že uvedená osoba v článku je dvojího pohlaví. Zde totéž uvádí pan profesor Allene Lindsaye, obrázek o kvalitě a smyslu této informace, si jistě udělá každý sám.

Jako skutečně ověřené informace uvádíme část ze Stanoviska Americké dietetické asociace a Kanadských dietologů: Vegetariánská strava, (překlad ČSVV 2004), kde kterému se v roce 2004 kladně vyjádřila Česká pediatrická společnost a Společnosti pro výživu.

Vegetariánství v průběhu života

Dobře rozvržená veganská, lakto vegetariánská a laktoovovegetariánská strava je vhodná pro všechna životní období, včetně těhotenství a laktace. Vhodně plánovaná veganská, laktovegetariánská a laktoovovegetariánská strava zabezpečí nutriční požadavky batolat, dětí i adolescentů a vede k normálnímu vzrůstu .

Vegetariánská strava v dětství a dospívaní může pomoci zajistit celoživotní zdravé stravovací návyky a může přinášet některé důležité výhody ve výživě. Vegetariánské děti a dospělí přijímají méně cholesterolu, saturovaných tuků a celkového tuku a zato konzumují více ovoce, zeleniny a vlákniny než nevegetariáni. Vegetariánské děti jsou také štíhlejší a mají nižší hladinu cholesterolu v séru.

red