receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz


Odšťavňovač Healthyjuicer

Biosféra (Vše pro zdravý život). PR článekNovinkou na českém trhu mezi odšťavňovači je ruční odšťavňovač Healthyjuicer. Lisuje šetrně za pomalých otáček. Byl navržen na základě dlouholetých zkušeností s čerstvými šťávami a jejich přípravou v USA. Je vhodný zejména pro odšťavňování listové zeleniny, bylin a mladých listů obilí (tzv. wheatgrass), ale také mnoha druhů ovoce a zeleniny.


Šetrné lisování systémem "single gear" Healthyjuicer lisuje šťávu pomocí jedné šnekovité hřídele. Ta je, stejně jako ostatní části přístroje vyrobená z extrémně odolného polykarbonátu (Lexan), který je prakticky nezničitelný a přitom neovlivňuje kvalitu šťávy. Místa, kde působí největší tlak jsou potažena nerezovou ocelí. Protože zde nedochází k zahřívání vlivem vysokých otáček (jak je tomu např. u centrifugálních odšťavňovačů), výsledná šťáva si zachovává všechny hodnotné látky včetně enzymů. Ty jsou právě onou nejchoulostivější substancí a zanikají již při teplotě nad 40°C. Představují přitom jakési nosiče živé energie v rostlinných i živočišných tkáních.

Zelené šťávy

Zelené šťávy z listů jsou považované za nejhodnotnější, díky vysokému obsahu minerálů a také chlorofylu. Novinka ruční odšťavňovač Healthyjuicer je tedy zkonstruován tak, aby nám bez problému odšťavňoval listovou zeleninu, byliny a mladé lístky obilí - wheatgrass. Připravit si sklenici čerstvé šťávy ze salátu, špenátu, řapíkatého celeru nebo jiných listů je otázkou několika minut. Vylisovat můžete i listy pampelišky, kopřivy a dalších bylinek.

Snadná obsluha a čištění

Příprava šťávy s Healthyjuicerem je opravdu velice nenáročná. Jednotlivé části složíte během pár desítek vteřin. Překvapí vás také praktický systém přísavného uchycení odšťavňovače "Power Locking Base". Stačí jen pootočit upevňovacím kohoutem a Healthyjuicer je přichycen ke kuchyňské desce ohromnou silou. Povolení je pak stejně snadné. Celý odšťavňovač je tedy připraven k práci asi za minutu. V případě, že chcete Healthyjuicer použít tam, kde není po ruce hladká plocha vhodná pro přísavné uchycení, můžete použít robustní kovovou svorku, která je součástí balení. Není proto problém odšťavňovat třeba venku na zahradním stolku.


Libovolné suroviny potom vkládáte do násypky a otáčíte klikou. Ta je dostatečně dlouhá, pro zvýšení pákového efektu. Vylisovaná šťáva odtéká do nádoby přiložené k odšťavňovači, dužina automaticky vypadává přední částí ven. Součástí balení je vedle nádoby i ruční pěchovadlo, kterým tlačíte suroviny do odšťavňovače. Jeho opačná strana je upravena jako klíč k utažení přísavného uchycení. Nádoba na šťávu je vybavená odnímatelným krytem, který je mřížkovaný a slouží jako síto. Pokud jej použijete, zbytková dužina ve šťávě se bude usazovat na sítu hned při odtékání z odšťavňovače.

Pro očištění stačí opláchnout součásti přístroje teplou vodou a použít houbu nebo měkký kartáč (popř. běžný prostředek na nádobí).

- Odšťavňovač je efektivní, ale zároveň šetrný ke kvalitě šťávy

- Obsluha i údržba je snadná

- Je odolný, přitom však lehký a přenosný

- Dá se použít opravdu kdekoliv, bez potřeby elektrické energie

Cena je 1645,- Kč a zakoupit si jej můžete zde.

Poznámka: Healthyjuicer není ideální pro lisování měkkých jablek, hrušek, meruněk nebo podobných plodů, které při odšťavňování tvoří pyré.

Je naopak vynikající pro: všechny druhy listů, okurky, oloupané citrusové plody, křupavá jablka, řapíkatý celer, zázvor, melouny a další ...(výtěžnost při lisování mrkve je 400ml šťávy z 1 kg)

red. ED
          

                        © Vegetarian.cz 2000 - 2004 Šíření textů a fota je možno používat jen se souhlasem redakce. Děkujeme.