receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz

zpět na tisk


BSE - šílenství lidí!

Kdybych byla krávou, taky bych zešílela. Po sedm tisíc let sloužily člověku - ať už jako domácí zvířata, jako symbol hojnosti a trpělivosti nebo jako posvátná zvířata - a teď jich má být v Evropě miliony poraženy a spáleny. Jaké šílenství! A to ne proto, že by byly nemocné, ale protože se zhroutil trh s hovězím masem.

To co člověk působí zvířatům se už dále nedá snášet! Viděl už někdy někdo, s jakou radostí běhají krávy zjara po louce? Telata současný masokombinátů však po loukách nikdy neběhala.

Od okamžiku umělé inseminace přes odebrání svým matek až po krmení jejich vegetariánských žaludků kostní moučkou a po průmyslovou porážku a zpracování jejich kostí se masný skot i dojnice považovaly za věc, za stroj na výrobu potravin. To ale ony nejsou. Žádný živý tvor není věcí.

BSE vyvolal v Německu více veřejných reakcí než veškeré hnutí za ochranu zvířat - ovšem nevyjímaje paniku a zkratových reakcí. Vše, co člověk způsobuje jiným tvorům, co souvisí s násilím a bezohledností, se jemu samému vrací jako strach.

BSE je červenou kartou danou člověku světem zvířat. A její poselství říká: Zvířata mají duši. Pociťují bolest, jsou zvídavá, mají potřebu kontaktu a sociálního chování, starají se o svá mláďata a na své úrovní mohou myslet a komunikovat.

BSE nás upozorňuje: Zaručte právo každého tvora obdařeného duší, jeho právo na volný pohyb, na svobodnou volbu krmiva, na rozvoj jeho zvídavosti a na společenství s jinými zvířaty.

Co se to stalo s námi lidmi, že jsme se stali schopni přehlížet jejich utrpení, jako by ho nebylo, a úplně bezstarosti jíme svůj biftek nebo jogurt? Co se to stalo s našimi dušemi, že při našich debatách mluvíme jenom o užitné hodnotě a nikdy o tom, co v nás probouzí něžný pohled krávy? Komu jsem to svěřili politickou reprezentaci, že respektování srdce se považuje za nepolitické. Neexistuje žádný závažnější politický čin než je uslyšet výkřik týraného zvířete a pomoct mu.

Vše, co člověk činí zvířatům, činí v důsledku lidem. Mučírny a koncentrační tábory celé planety to dokazují. Řetěz strachu a násilí se přeruší až v okamžiku, kdy vyvineme zcela novou etiku ve vztahu k životu. Lev Tolstoj řekl: "Pokud budou existovat jatka, budou i bojiště."

Jaká jednání mohou přinést změnu? Došli jsme k následujícím představám a návrhům. Částečně jsou již realitou, částečně se jí mohou rychle stát. Pomožte!

1.Stále víc lidí se stravuje jinak. Kuchaři vyvíjí stále lepší vegetariánské a vegánské recepty. Jíst vegánsky je v módě. Angažovaní popoví zpěváci zakládají hnutí Love-food. Ti, co se pro vegetariánskou stravu nemohou nebo zatím nemohou rozhodnout, omezuje svoji spotřebu masa a nakupuje tam, kde zvířata nejsou mučena.

2. Mnoho zemědělců končí s průmyslovím hospodařením a produkcí masa a hledají alternativy, u kterých nedochází k mučení zvířat. Spojují se a pořádají demonstrace- na traktorech mají plakáty s nápisy: Ukončeme mučení zvířat!

3.Politické akce proti masovému chovu se stávají masovým hnutím za práva zvířat a lidí, hnutím za život. Řidiči dopravců dobytka jsou stále častěji na odpočívadlech dálnic oslovováni a pokojně, ale důrazně, upozorňováni na situaci zvířat. Návštěvníci restaurací zanechávají na jídelních lístcích nálepky s poselstvím, např. "Zvířata jsou naši přátelé, a my své přátele nejíme." V mediích se hovoří o místech, kde se obnovil vztah důvěry mezi lidmi a zvířaty. Všude, kde k tomu dojde, začíná uzdravování.

Zasláno organizací Institut für globale Friedensarbeit im Heilungsbiotop, Portugal

www.tamera.org