receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czVegetariáni se dožívají vyššího věku

Britský deník Independent komentuje výsledek rozsáhlého vědeckého výzkumu, který byl prováděn anglickými odborníky a podle kterého se vegetariáni dožívají vyššího věku než ti, kteří jedí maso takto: "Takže je konečně úředně potvrzeno to, co miliony lidí instinktivně vědí!"

Pod vedením Margarety Thorogoodové - epidemioložky z londýnské školy hygieny a tropické medicíny (a občasné konzumentky masa), vyhotovil tým vědců srovnávací studii, založenou na výsledcích dvanáctiletého pozorování 11 000 účastníků. 6 000 vegetariánů se k testování přihlásilo na základě inzerátu a aby bylo zaručeno, že také pokusná skupina konzumentů masa žije podobným způsobem - právě až na rozdíl ve stravování, seznámili sami vegetariány vědce s 5 000 nevegetariánskými osobami.

Výsledek studie, uveřejněné v British Medical Journal, korespondoval s jinou, i když méně obsáhlou dlouhodobou studií německého Centra pro výzkum rakoviny v Heidelbergu. I v ní se vegetariáni projevili jako méně náchylní k rakovině i k nemocím obecně. Podle britské studie úmrtnost u vegetariánů, k nimž byli započítání i příležitostní konzumenti rybího masa, je o 20% nižší. Dokonce o 40% se snížila hranice úmrtí u rakoviny. Vegetariáni bývají méně často kuřáky, jsou většinou štíhlí a více se pohybují.

"Je jedno, z jakých důvodů zvolili tento způsob stravování," říká Thorogoodová. Je biologicky hodnověrné, že vegetariáni mívají zachován nezvýšení tlak, což je chrání před srdečními a oběhovými potížemi… Také vyšší koncentrace takzvaných antioxidantů v krvi může být pokládána za možnou ochranu před srdečními chorobami. Nicméně je jen těžko rozluštitelné, které vlastnosti rostlinné stravy tuto ochranu působí. Samotná absence masa ve stravě zdravotní rizika neredukuje.

Podle autorů výzkumu ze shromážděných údajů stále ještě nelze učinit analýzu příčin. Stejně jako dříve chybí obsáhlý výzkum, kterého by se nezúčastnili pouze lidé nadšení vegetariánstvím, ale "pokusní králíci" vybraní podle klíče náhody. Ať už to dopadne, jak chce, jisté je, že lidé, pro něž byl popudem pro vegetariánství soucit se zabíjenými zvířaty, na výsledky studie čekat nebudou.

M.Coufalová