receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czMultikulturní magazín Velký vůz s podtitulem Máme rádi zvířata

Česká televize uvede dnes 12.9.2001 ve 23:55 hod.v pořadu Velký vůz - Máme rádi zvířata. Uvidíte zde mimo jiné Ing.Richarda Bartáka CSc.

Pokud už budete spát můžete se podívat znovu v sobotu 15.9.2001 v 10.20 hod. na ČT2.

Multikulturní magazín o tom, jak jsou v různých kulturách zvířata chována, jaký k nim kde mají vztah a proč je jeden druh zvířat oblíbený a jiný považována za nečistý.

Dozvíme se něco o tom, jak začalo vegetariánství v Indii, proč se nemají rádi Číňané a Švýcaři a co to vlastně všechno v Číně jedí. Víte proč jsou v Indii krávy nedotknutelné a také jak je to s těmi košerovacími noži, které rituálně používají židovští řezníci? Je si zvíře vědomo samo sebe, má schopnost cítit a tedy i právo na vůbec nějaká práva? V Čechách je zvíře ze zákona zákoně buď věc kterou lze vlastnit a nebo jakási těžko identifikovatelná substance ? pokud nám jde o jeho ochranu. A třeba na Novém Zélandu parlament schválil zákon, přisuzující lidoopům dokonce stejná práva jako mají lidé ? například právo na svobodný život.

Ale nic není černobílé ? například korida patří mezi nejstarší španělské tradice, které přece nelze jen tak zrušit. A co pes? Zatímco pro Evropana je to nejlepší přítel člověka, pro Araba symbolnejhorší nečistoty. Psovodi z organizace ADRA, kteří pomáhali v řadě muslimských zemí při zemětřeseních, by mohli vyprávět...

Multikulturní magazín Velký vůz s podtitulem Máme rádi zvířata vysílá ČT v premiéře v sobotu 15.9. v 10:30 na ČT2.