receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
Buďte na Valentýna originální

Svátek, který se v České republice začal slavit relativně nedávno a jen postupně si získává své příznivce, můžete pojmout nevšedním způsobem. Zkuste dárek, který potěší hned dvakrát.


Svatý Valentýn je v České republice stále relativně novým svátkem. Ačkoliv je 14. únor původně svátkem lásky a něžných citů, dnes si tento den často lidé zaměňují za povinné nákupy a frenetické shánění něčeho roztomilého a zbytečného. Nicméně letos bude situace o poznání jiná, a to i u těch, kteří si už na trend oslav sv. Valentýna zvykli. Většina Čechů bude zřejmě letos místo v restauraci jíst doma a zdaleka neutratí tolik peněz jako jiné roky.

Pojďme se však na tento svátek podívat původní optikou. Svatý Valentýn vždy především oslavoval lásku. Proč tedy neprojevit svou lásku, city, ale také soucit. Není důležité, kolik peněz máte v peněžence, nebo jak moc odsuzujete komerční ladění tohoto svátku. Existují také jiné způsoby, jak lze tento svátek smysluplně oslavit a zároveň přispět dobré věci. Nemusíte nakupovat velké dary, ani plyšové hračky, které mohou být roztomilé, ale užitek z nich je nulový.

Existuje mnoho organizací, které tohoto dne využívají pro sbírky a dary pro děti či lidi v nouzi. Pokud byste ovšem chtěli zakoupit milý dárek a zároveň projevit své sociální cítění, je možné nakoupit dárek, jehož koupí přispějete v boji proti zneužívání práce dětí, či proti nelidským pracovním podmínkám v nejchudších částech světa. Takzvaně uděláte jedním dárkem dvakrát radost. Potěšíte svého nejmilejšího a zároveň podpoříte ty méně šťastné obyvatele naší planety. Existují různé organizace, které například odbytem textilních výrobků v České republice podporují osamostatňování žen v zemích, které leží směrem na východ od nás. Dalším způsobem, jak projevit své sociální cítění, pak je nákup produktů označených Fair trade.

"Zjišťujeme, že lidé jsou nadšeni myšlenkou na to, že by překvapili svého nejbližšího dárkem, který potěší nejen jejich milovaného, ale objektivně pomůže i těm méně šťastným na naší planetě. V našem mini průzkumu na sociální síti Facebook jsme byli mile překvapeni pozitivní odezvou, jaká nastala při prezentaci možnosti, kdy bychom na Valentýna zpřístupnili lidem dárky Fair trade," uvádí Martin Kobera, jednatel společnosti Fairově, s.r.o., která na český trh dodává výrobky Fair trade již od roku 2006.

Výrobci, kteří odebírají suroviny od dodavatelů, kteří splňují standardy Fair trade obchodu, nabízejí velmi kvalitní značky s označením Fair trade, případně i Bio. Jednou z nich je značka Divine, která nabízí mnoho druhů čokolády, které jsou obvykle s vysokým obsahem kakaa, z kvalitních surovin a často nezvyklých a nečekaně lahodných chutí. Čokolády Divine jsou známé i svým specifickým luxusním vzhledem.

"Letos nabízíme několik valentýnských novinek, které si vaše polovička jistě zamiluje. První z nich je čokoládové duo Jahoda & Malina, které v sobě kombinuje nejprodávanější příchutě Divine čokolád. V jednom balení najdete tabulku smetanově bílé čokolády v kombinaci s kousky jahod a tabulku 70%-tní hořké čokolády s malinami. Tyto dvě příchutě se vzájemně skvěle doplňují a jsou dodávány v krásné dárkové krabičce.

Dalším valentýnským překvapením jsou originální dárkové balíčky Fair trade, ve kterých naleznete nejen krásně balené čokolády Divine, ale také například kakao stejné značky z těch nejkvalitnějších surovin. Tyto produkty přibyly k valentýnským mini čokoládovým srdíčkům Divine z mléčné a z hořké čokolády. Základem všech výrobků Divine je kakao nejvyšší kvality, produkované hrdými farmáři v Ghaně, kteří jsou spoluvlastníky výrobního družstva zapojeného do obchodování Fair trade, jež společnosti Divine kakao dodává.

Letos se tedy můžete na svátek sv. Valentýna podívat jinou optikou a ani nemusíte utrácet příliš mnoho peněz, či trávit příliš mnoho času výběrem a sháněním toho nejhezčího nebo nejroztomilejšího dárku. Stačí počítač a vaše dobrá víra v pomoc potřebným. Více informací o hnutí Fair trade a výrobcích Divine naleznete na stránkách www.fairove.cz.


Monika Chalupová, Fairově s.r.o.


reklama: www.billboard.cz