receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
zpět na tisk


Protest proti GM krmivu ve francouzském přístavu

Tisková zpráva Greenpeace


Paříž/Praha, 28. ledna 2005- Silné protesty francouzských farmářů a ekologických aktivistů včetně členů organizace Greenpeace provázely dnešní příjezd lodi s nákladem geneticky modifikované (GM) sóji do přístavu Lorient v západní Francii. Sója má být použita jako krmivo pro dobytek na evropských farmách. Podle protestujících však její použití neumožňuje spotřebitelům, kteří odmítají geneticky modifikované organizmy (GMO), rozlišit, zda potraviny pocházejí ze zvířat krmených GM krmivem či nikoli. Pokud jsou GMO použity jako krmivo, nemá spotřebitel možnost výběru. Týká se to především mléka a mléčných výrobků, ale i masa a vajec.

Protest také poukázal na to, že pěstování Roundup Ready sóji způsobuje rozsáhlou destrukci přírody a zemědělství v Argentině, odkud náklad o objemu 30 000 tun pochází. Expanze pěstování této plodiny má za následek nekontrolované kácení miliónů hektarů deštných pralesů, a také vážný sociální dopad. Tradiční pěstitelé a domorodí obyvatelé jsou často násilně vyháněni ze své půdy, kterou velké korporace potřebují pro rozšiřování GM produkce.

Během posledních 10 let byla zemědělská výroba v Argentině zcela ovládnuta jedinou plodinou: GM Roundup Ready sójou vyrobenou agrochemickou společností Monsanto. Její obrovský negativní dopad na životní prostředí, společnost i hospodářství nemá v historii obdobu.

"GM plodiny jsou hrozivým výsledkem agresivního velkokapacitního zemědělství, které ohrožuje jak přírodu, tak drobné zemědělce a které vede k dominanci několika málo nadnárodních korporací ve světové rostlinné výrobě. Dokonce i evropští farmáři se již stávají závislí na této špinavé produkci proteinových krmiv, která jsou ve stále větší míře převážena z jedné části světa do druhé. GMO jsou naprosto neslučitelné se zodpovědným zemědělstvím a s výrobou kvalitních potravin," vysvětlil genetický odborník Greenpeace Francie Jove Bové, který se protestu účastní.

Ve své odborné studii, publikované minulý týden, americký agronom Charles Benbrook varuje, že osetí 14 miliónů hektarů jedinou, geneticky homogenní plodinou vytvoří vysoce zranitelný zemědělský výrobní systém.

"Problém GM plodin se týká také českého zemědělství a českého spotřebitele. Greenpeace ČR proto pokračuje ve své kampani proti GMO v potravinách na českých pultech. Zatímco se mnozí lidé domnívají, že mají díky povinnému značení šanci zjistit, které potraviny tyto organizmy obsahují, ukazuje se stále zřetelněji, že GMO pronikají do našeho nákupního košíku tak říkajíc zadními vrátky - prostřednictvím krmiva pro dobytek i drůbež," zdůraznila konzultantka genetické kampaně Greenpeace ČR Magdalena Klimovičová.

Další informace:

RNDr. Magdalena Klimovičová

koordinátorka genetické kampaně Greenpeace ČR, tel.: 224 319 667, e-mail: magdalena.klimovicova@cz.greenpeace.org

Zbyněk Havránek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, tel.: 224 319 667, GSM: 606 126 968, e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org

https://www.greenpeace.cz/gmo/