receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz
zpět na tisk


Setuza ukončuje zpracování GM sóji, GM oleje však na český trh proudí dál ...

Tisková zpráva Greenpeace


Praha, 4. listopadu 2004 - Geneticky modifikované rostlinné oleje od firmy Setuza a.s. začínají být na českých pultech nahrazovány GM oleji od zahraničních výrobců. Setuza naproti tomu v dopise organizaci Greenpeace uvedla, že výrobu olejů z GM sóji ukončuje.

Z nového průzkumu trhu, který Greenpeace v těchto dnech uskutečnilo vyplývá, že zahraniční firmy z Německa a Belgie, mj. významné potravinářské firmy Bunge a Brökelmann, dodávají v těchto dnech na český trh velké množství stolního oleje z geneticky upravené sóji. Mnohé z nich jsou přitom ve svých zemích přísně "GE-free", veřejně se zavázaly nepoužívat při výrobě GM suroviny. Dopouštějí se tak dvojího standardu a chovají se k českému spotřebiteli jako k méněcennému subjektu. Podobně se chovají i velké obchodní řetězce Delvita a Tesco, které se ve svých domovských zemích zavázaly neprodávat GM výrobky, avšak v České republice takové potraviny prodávají, a to často pod svojí vlastní značkou.

Generální ředitel Setuza a.s. František Janů v dopise Greenpeace oznámil, že jeho společnost přikročila k "výraznému omezení dodávek rostlinných jedlých olejů vyráběných z geneticky modifikovaných polotovarů". Dále poukázal na skutečnost, že zahraniční výrobci a distributoři často zcela opomíjejí dodržování platné legislativy a prodávané výrobky nedostatečně označují.

Přehled geneticky modifikovaných potravin na pultech českých obchodů

"Rozhodnutí Setuzy ukončit výrobu olejů z GM sóji samozřejmě vítáme a doufáme, že Setuza zcela přestane GM suroviny zpracovávat. Považujeme to za jeden z úspěchů naší genetické kampaně. Nadále budeme pokračovat ve spotřebitelské kampani proti GM potravinám, a v nadcházejících dnech se zaměříme na ty výrobce a prodejce, kteří porušují závazek být ‚GE-free', tedy nezpracovávat, respektive neprodávat GM potraviny," uvedla koordinátorka genetické kampaně Greenpeace ČR Magdalena Klimovičová.

Greenpeace považuje za své vítězství také skutečnost, že Setuza začala výrazně označovat oleje, které GM složky neobsahují.

Greenpeace vyzvalo Setuzu již na začátku července letošního roku, aby výrobu GM olejů zastavila [1] a 28. července pak aktivisté Greenpeace promítali na stěnu skladovacího sila ústecké továrny Setuzy obří hesla proti používání geneticky upravených surovin.

Další informace:

RNDr. Magdalena Klimovičová

koordinátorka genetické kampaně Greenpeace ČR, tel.: 224 319 667, e-mail: magdalena.klimovicova@cz.greenpeace.org

Zbyněk Havránek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, tel.: 224 319 667, GSM: 606 126 968, e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org

https://www.greenpeace.cz/gmo/