receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czKauza malý Zbyněk

(průběh událostí)


Má pře se státem kvůli mému vegetariánství měla zhruba tento průběh :

Moje rodina je celá vegetariánská, včetně dcery a její rodiny, i další širší rodiny - bratr, sestra a její rodina, dnes už včetně vnoučat. Malý Zbyněček - jeden z hlavních protagonistů sporu - vyrůstal od narození v mojí domácnosti a později jsem svého vnuka dostala do pěstounské péče. To byly Zbyněčkovi 2 roky. Je pochopitelné, že ve vegetariánské rodině je dítě vychováváno vegetariánsky.

Protože jsem byla zaměstnaná, Zbyněček začal chodit do jeslí. Vedoucí sestru jsem seznámila se skutečností, že nejíme maso. Bylo mi řečeno, že není problém dávat mu obědy bez masa, ale k svačině, že jsou téměř denně masové pomazánky a tam mi nemohou vyhovět, ale že mohu Zbyňkovi dávat svačiny připravené doma. Což jsem samozřejmě dělala. V této době si mě pozvala na úřad sociální pracovnice Prahy 8 paní Věra Horáková, která má na starosti náhradní rodinnou péči. Okamžitě mi sdělila, že mluvila s jeslemi, které ji seznámily s naším způsobem stravy, že hovořila i s otcem dítěte a že se všichni stavějí proti vegetariánství, že musím malému Zbyňkovi maso dávat, jinak že také může na jesle poslat kontrolu.

Snažila jsem se jí vysvětlit, že pro mě je vegetariánství světonázor, ne dieta. Že jestli doma dítě vedu k lásce ke všemu živému, nemohu mu říkat, že mimo domov to neplatí. Dále jsem od ní vyslechla, že je škoda, že nebyla u soudu, když mi malého dávali do pěstounské péče, protože ona by nikdy nedovolila, aby člověk s tak pochybnými názory jako já, dostal do péče malé dítě. A že se ještě podívá, co se s tím dá dělat...

/V soudním spisu jsem se potom dočetla, že prý jsem na jeslích žádala, aby Zbyněčkovi dávali pouze telecí maso, a kde prý mají na to brát peníze.Tohle může skutečně napsat jen člověk, který sice bojuje proti vegetariánství, ale nikdy si o něm ani nic nepřečetl./ Dále jsem se dozvěděla, že i dětská lékařka v Praze 8 Alena Krausová - k ní chodil Zbyněk s rodiči - je zásadně proti vegetariánské stravě. Mám si prý najít lékaře, který jí, Věře Horákové, napíše potvrzení, že bezmasá strava nemůže dítěti uškodit. Tak jsme se dostali k panu doktorovi Karhanovi, který Zbyňka převzal do péče a je od této doby naší oporou.

Až později mi pan doktor řekl, že i jemu sociální pracovnice volala a vyhrožovala mu kvůli tomu, že mi pro ni napsal sdělení, že dítě může být živeno vegetariánskou stravou.

Čtvrt roku jsem žila po pohrůžce sociální pracovnice ve strachu o Zbyněčka, pak se mi zdálo, že se vše vytratilo do ztracena, nastaly letní prázdniny a po nich šel Zbyněk do školky. Do formuláře pro přijetí do MŠ nám dr Karhan rovnou napsal, že dítě je vegetarián - ve školce Zbyněčka tudíž takto od začátku přijali / nehledě na to, že tam už měli zkušenosti s mojí vnučkou od nejstarší dcery, která je rovněž vegetariánka - a už ve stáří tří let si dovedla jídlo ohlídat/.

Ve školce nám paní kuchařka vychází od začátku vstříc, poptala se, co má malému vařit. Zbyněk tak ve školce dostává skutečně "svoje" jídlo. Nyní Zbyněk navštěvuje školku druhým rokem. /V soudním spisu jsem si přečetla takovouto zajímavost : sociální pracovnice říká, že Zbyněčka psychicky týrám, protože nesmí mít na talířku masíčko jako jeho kamarádi/.

V září 2000 jsem se dozvěděla, že matka Zbyněčka porodila druhého chlapečka, kterého rovněž opustila a on je v kojeneckém ústavu. Projevila jsem o něj zájem, protože si myslím, že bratři by měli vyrůstat pohromadě. Zažádala jsem proto u soudu o předběžné opatření na svěření malého Pavlíka do mé péče.

Sociální pracovnice pani Klumparová provedla tzv. šetření v terénu, prohlásila, že vše je v pořádku, že určitě dítě dostanu, ale ještě týž večer mi volala domů, že situace se bohužel změnila, neboť její kolegyně paní Horáková podala na mne u soudu stížnost, která je brána jako podnět ke zrušení pěstounské péče. Cituji z usnesení soudu ze dne 6. října 2000:" Z podnětu se zjišťuje, že již dlouhodobě jsou výhrady k péči babičky o nezletilého vzhledem k nestandartnímu stravování.....soud z tohoto podnětu zahájil řízení o zrušení pěstounské péče...

V rámci řízení budou provedeny důkazy, na jejichž základě bude moci být postaveno najisto, zda stravování nezletilého neohrožuje jeho zdraví a zda tedy péče babičky i v tomto směru je řádná ". O malém Pavlíčkovi bylo v tomtéž usnesení toto :" Pokud se jedná o návrh babičky na svěření nezletilého do její pěstounské péče, je mimo jakoukoliv pochybnost, že o této záležitosti bude rozhodováno teprve poté, kdy bude naprosto jednoznačně objasněno, že její péče o nezl. Zbyňka, včetně zajištění správné výživy,je správná".

Takto paní soudkyně rozhodla, že péče ústavu je lepší, než péče vegetariánky.

První stání proběhlo 18. prosince, druhé 15. ledna. Teď čekáme na znalecký posudek pana dr. Pavla Frühaufa. Pan doktor dostal za úkol "posoudit, zda vegetariánská strava dětem obecně škodí nebo prospívá, a dále jak je tomu konkrétně ve věci péče o Zbyňka".

Malému Pavlíkovi bude příští týden půl roku - je velmi malý, při mé návštěvě stále ublinkává, ještě nedrží hlavičku...má chování ústavního dítěte, které ani nepláče, protože ví, že mu to stejně nepomůže.Takové týrání nevadí ani sociální pracovnici ani soudkyni. V naší rodině /žije s námi ještě můj syn Lubor, student VŠ/ se nekouří, nepije. Snažíme se žít zdravě, v souladu s přírodou a svým svědomím. Neslyšela jsem , že by sociální pracovnice udávaly u soudu lidi, co doma dětem kouří nebo odebíraly rodinám děti za to, že jim dávají málo zeleniny....

Děkuji za nabídnutou pomoc.

Božena Vinická


Děkujeme všem, kteří nabízí v této věci pomoc.

Vzhledem k citlivost případu, zatím jen výše uvedené. O průběhu celého případu, Vás budeme informovat. Možná bude nutná pomoc nás všech, kteří vegetariánským či podobným životním stylem žijí.Váš názor, prosím napište zde diskuse@vegetarian.cz

Konkrétní nabídky pomoci zašlete prosím na info@csvv.cz