receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czPoslední díl konopné trilogie

Konopný olej

Jeden z nejběžnějších produktů z konopného semínka, který se v české kuchyni už dlouho nepoužívá. Nyní se opět začíná objevovat na trhu a díky svým výjimečným kvalitám je vhodný i při léčbě různých neduhů. Má mimořádně vysoký obsah esenciálních mastných kyselin, důležité jsou především Omega 3. V běžné stravě se vyskytují v silně nedostatečném množství, přičemž jsou pro tělo nepostradatelné. Konopný olej se lisuje za studena. Používá se výhradně ve studené kuchyni, protože teplo znehodnocuje jeho mastné kyseliny. Kvalitní konopný olej má sytě zelenou barvu, příjemnou vůni a typickou oříškovou chuť. Důležité je skladování oleje doma, i při jeho distribuci. Láhve se musí chladit, nebo být zbaveny kyslíku. Právě ten oxiduje hodnotné mastné kyseliny na toxické trans-mastné kyseliny. Toto je ale problém většiny rostlinných olejů, kterému u nás výrobci i spotřebitelé zatím věnují zcela nedostatečnou pozornost.

Proteiny v konopném semínku

Semínko tvoří velký podíl proteinů. Především edestin - kompletní protein (obsahuje všechny aminokyseliny, včetně esenciálních). Dále albumin, obsažený také ve vejcích. Oba jsou velmi snadno stravitelné. Tělo je rozkládá na aminokyseliny, z nichž potom buduje vlastní složky (svalovou hmotu, enzymy, hormony, imunoglobuliny - látky potírající cizorodé "útočníky" v organismu). Semínko zbavené oleje obsahuje asi 40% proteinů a podobné množství vlákniny. Tato surovina se používá jako vysoce hodnotný doplněk stravy pro vegetariány, vegany, sportovce a kulturisty.

Konopné mléko

Lze snadno vyrobit umixováním semínka s vodou (viz recept). Mléko skvěle chutná a navíc je velmi výživné, také proto že je čerstvě připravené z nepražených semen. Je vynikající s javorovým sirupem nebo medem. Může posloužit jako základ do koktejlů nebo do cereální snídaně.

Pokud máme semínko vyloupané, stačí rozmixovat 1 díl semen na 4-5 dílů vody. Je vhodné semínka na pár hodin předem namočit. Mléko z nevyloupaných semen vyrobíte následovně: Libovolný objem semínka propláchněte vodou a poté jej nechte namočené ve vodě asi jeden den (průběžně proplachujte). Potom semínka přeceďte, nasypte do výkonného stolního mixéru a přidejte pitnou vodu (cca 2 díly vody na 1 díl semen). Umixujte na vysoký výkon až zbude jen bílé "mléko" a slupky. Poté přeceďte přes jemné síto.

Další využití konopí

Konopí seté má tak široké užití v průmyslu, že se zde tomu tématu nelze věnovat podrobněji. Proto jen stručný seznam produktů a využití: oděvní průmysl (konopná příze je vysoce kvalitní), průmyslové tkaniny, stavebnictví (izolace), spalování konopné biomasy (vydatný a ekologický zdroj energie), lisování přírodních plastů s podílem konopné drtě, výroba papíru.

Poslední foto je z konopného veletrhu Konobiz 2005 v rámci velerhu Hobby - České Budějovice.

zpracoval Karel Hrdlička