receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz

zpět na tisk


Je vegetariánství šílenství nebo projev silné vůle a pevného odhodlání?

Článek z týdeníku Mlejn

Denně se setkáváme s velkým množstvím informací, každý z nás používá velké množství názvů a výrazů, některé jsou pro nás samozřejmé, jiné vnímáme pouze okrajově. Jedním z těchto výrazů je vegetarián.

A co vlastně to vegetariánství je?

Lidé, kteří nejedí maso, jsou běžně označování jako vegetariáni. Přesnější termín zní lakto-ovo-vegetariáni. Což znamená, že nepožívají pouze potraviny z rostlin (vegetace), ale také z mléka (lakto) a z vajec (ovo). Úplní vegetariáni (striktní vegetariáni, nazýváni též vegani) pak nepožívají vůbec žádné potraviny živočišného původu.

Vegetariáni v ČR tvoří 3-4% menšinu, ale určitě, když se každý z Vás rozhlédne ve svém okolí, nejméně jednoho objeví. Možná je to zrovinka Váš nejlepší přítel a Vy to ani netušíte. Protože ne všichni vegetariáni to o sobě rozhlašují, a nebo vnucují svůj názor jiným. Někteří prostě jen jsou, "a když už jsou, tak hledí nato, aby byli to co jsou a nebyli to, co nejsou!" No ale mezi vegetariány jsou i tací, kteří se bojí prosazovat svůj názor, a třeba se i za své přesvědčení trochu stydí… nebo se spíše bojí reakce okolí… a není se čemu divit. Mnozí z nás je nazývají různými názvy jako například: "pošuci, cvoci, blázni, šílenci,…" a řadou dalších, ne vždy přímo lichotivých. Někdy i silně vulgárních, tvrdých a zraňujících.

Dále jsou mezi nimi tací, kteří mnohdy neoprávněně užívají pojmu vegetarián. Chvástají se vegetariánstvím, i když ve skutečnosti jde pouze o postoj, který je založen na osobní filosofii, na náboženském přesvědčení a nebo třeba na osobním sklonu k egoismu. Dále je zde část nazývaná semivegetariáni - což je americká výmluva pro nedůslednost. Jelikož vegetarián se zásadně odmítá zúčastňovat vraždění a semivegetariánova ryba či kuře zavražděny byly. Jde totiž pouze o formu racionální stravy, to však s vegetariánstvím nemá nic společného.

Ve spojení s vegetariány se často objevuje otázka vlivu takovéhoto stravování na lidský organismus a zdraví. Mnozí z nás se milně domnívají, že vegetariáni o něco své tělo ochuzují a že ohrožují své zdraví. Americká dietní asociace dokázala pravý opak. Dokázala, že vegetariáni méně než nevegetariáni celkově trpí chorobami a že vegetariáni méně trpí hlavními civilizačními chorobami (jedná se zejména o ischemickou chorobu srdeční, vysoký krevní tlak, cévní mozkové příhody a všechny potíže související s cévní aterosklerózou). U vegetariánů je také výrazně nižší výskyt některých typů nádorových onemocnění (je to zejména rakovina tlustého střeva a konečníku, zajímavý je také nižší výskyt rakoviny prsu u žen). Také se ukázal i menší výskyt onemocnění ledvin.

A abychom dokázali lépe pochopit přesvědčení a počínání vegetariánů, vypravila jsem se za jednou z nich. Ta byla tak laskavá, že mi poskytla odpovědi na nejčastěji kladené otázky. Byla jí Petra Zikmundová.

Jak dlouho jste vegetarián?

"5 let."

Co Vás vedlo k tomu, abyste přestala jíst maso?

Chodila jsem na zemědělku, starala sem se tam o zvířata, tak sem si řekla, že je mám přece ráda, tak nebudu zabíjet."

Jaké jsou nejčastější reakce okolí? Vašich přátel?

"Nejčastěji říkají, že jsem blázen. Reakce jsou nevěřícné. Potom dost často slýchám, že by to nevydrželi a ptají se proč. A taky mi přijde, že si všichni myslí, že děsně trpím tím, že nejím maso."

Co si o tom myslí Vaši rodiče?

"Dost dlouho si na to zvykali. Nemohli se s tím smířit."

Jak se k tomu postavili?

"Teď už pochopili, že jiná nebudu, tak to berou tak, jak to je."

Jaká byla Vaše nejhorší zkušenost? Co se Vám jeví jako nejhorší?

"Nejhorší je asi odsouzení lidí, kteří maso jí. Proto se s tím jen tak nevytasím, nebaví mě pořád vysvětlovat, co, jak a proč. A taky mě nebaví neustále odpovídat na otázku: "co jíš, když nejíš maso?" Někdy mi přijde, že někteří lidé prostě jinou potravinu než maso neznají! A já osobně si myslím, že ten, kdo jí maso, tak když se těší na jídlo, tak se těší právě na to maso a tudíž nedokáže vychutnat ty ostatní přílohy. Což já dokážu."

Vyžadujete, aby i Váš partner byl vegetarián?

"Samozřejmě, že ne!"

Jak to budete řešit v manželství s vařením?

"Stejně jako to teď řeším doma s rodiči, budu vařit normálně, jenom manželovi, pokud bude jíst maso, k tomu to maso uvařím."

Co například děti? Budete chtít, aby maso nejedli?

"Dětem samozřejmě nechám svobodnou volbu. Já nikomu svůj postoj nevnucuji. A dětem už vůbec ne."

Je něco, mám na mysli nějakou potravinu, kterou své předsevzetí porušujete?

"Myslím, že Maggi, teď si sice přesně nevybavím z čeho se vyrábí, ale myslím, že z kopyt nebo tak něčeho podobného."

Nebojíte se, že tím, že nejíte maso ochuzujete o něco své tělo? Nebo, že dokonce ohrožujete své zdraví?

"Zatím ne, protože při všech lékařských prohlídkách a odběrech krve, žádné zhoršení mého zdravotního stavu prokázáno nebylo."

Doplňujete svou stravu o něco speciálního, rozdílného, aby Vaše tělo dostávalo potřebné živiny? "Možná sója, ale ta v dnešní době není nic neobvyklého a konzumuje ji kdekdo. No a občas si koupím nějaké železo nebo vápník v šumivých tabletách. Ale nic pravidelného nebo zvláštního."

Už jste někdy přemýšlela nad tím, kdyby jste ze zdravotních důvodů musela začít jíst maso, jestli by jste to podstoupila?

"Asi ano, ale musela bych se hodně nutit."

Čím by jste začala? Co by bylo to prvotní jídlo?

"Ze začátku bych to zkusila nejspíše s masovým vývarem. I když popravdě řečeno už jen při té myšlence mi není zrovna nejlépe."

Jaký je Váš denní jídelníček?

"Nic neobvyklého, v podstatě jím všechno. Co se doma uvaří. Jenom to maso vynechám. Takže si dám třeba brambory se špenátem bez masa. Nebo tak. Ale jinak součástí mého jídelníčku je: celozrnné pečivo, ovoce, zelenina a hlavně sýry - ty mám hrozně ráda, obzvláště tvrdé."

Jaký je Váš neoblíbenější recept?

"Asi těstoviny se zeleninou, posypané sýrem. Něco ve stylu číny."

A máte nějaký oblíbený citát nebo něco, co by jste ráda řekla závěrem?

"Ano mám, je to jeden citát, který mě velice zaujal:

"Říkáš: "miluji květiny a trháš je",

říkáš: "miluji ptáky a zavíráš je",

říkáš: "miluji stromy a kácíš je",

říkáš: "miluji zvířata a jíš je,"

Teď dostávám strach, když slyším Tvoje

MILUJI TĚ."

Doufám, že tento rozhovor Vám pomohl pochopit, že vegetariáni maso nejí ze své vlastní vůle, kvůli tomu, aby svět byl krásnější, klidnější a útulnější. Nikoliv však proto, že je do toho někdo nutí nebo že jim někdo něco přikazuje či zakazuje. A už vůbec tím nijak netrpí. Prostě je to jejich svobodné rozhodnutí a my, když už maso jíme, bychom je měli nechat aspoň v klidu.

A závěrem bych snad chtěla říct jen to, že někteří z nás "masožroutů" by si měli vzít příklad právě z vegetariánů a jejich chování. A nesnažit se za každou cenu každého naučit jíst maso. Přeci jen žijeme v demokratické společnosti, což znamená právo volby...a to se vztahuje i na právo zvolit si, zda člověk maso jíst bude a nebo nebude!

Máte-li zájem o podrobnější informace o vegetariánství a České společnosti výživy a vegetariánství, prohlédněte si internetové stránky www.csvv.cz a info serveru www.vegetarian.cz.

Alena Glozová - týdeník NT Mlejn Žďár nad Sázavou