receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.czMonsanto upustilo od vývoje GM pšenice

Vítězství pro životního prostředí, zemědělce i spotřebitele

Praha, 11. května 2004: Jako velké vítězství pro životní prostředí přijala dnes organizace Greenpeace oznámení firmy Monsanto, která se rozhodla zastavit další vývoj geneticky modifikované (GM) pšenice, tzv. Roundup Ready pšenice. Monsanto oznámilo, že na neurčito odkládá veškeré snahy o uvedení GM pšenice na trh a že upouští od dalších polních pokusů s touto plodinou. Tato zpráva následuje po podobném prohlášení z roku 2003, kdy společnost oznámila ukončení vývoje geneticky modifikovaných rostlin užívaných ve farmaceutickém průmyslu.

"Jedná se velké vítězství pro životní prostředí, zemědělce a spotřebitele," prohlásil Pat Venditti, vedoucí genetické kampaně Greenpeace v Kanadě. "Doufejme, že z GM pšenice se stane mrtvá myšlenka, stejně jako z GM lnu, rajčat a brambor. Snad si Monsanto dostatečně silně uvědomilo, že z geneticky modifikované pšenice žádný hit neudělá. Kanadská vláda by se nad tím měla zamyslet a přehodnotit svoji podporu této nepotřebné technologii."

Zásadní odmítnutí GM pšenice, které zaznívá prakticky ze všech koutů světa, znovu upozornilo na velký odpor spotřebitelů vůči geneticky modifikovaným potravinám. Proti pěstování GM pšenice se rozličné skupiny a organizace včetně Kanadského svazu pěstitelů pšenice (Canadian Wheat Board) angažují již od roku 2001.

"Spotřebitelé a farmáři již dávno ztratili důvěru ve firmu, která nám dala také pesticidy, PCB a geneticky modifikované růstové hormony pro dobytek. Je jen otázkou času, kdy Monsanto také přijde o podporu poskytovanou jistými vládními úřady a finančními analytiky," uvedl vedoucí oddělení Greenpeace pro GM organismy Dan Hindsgaul.

Podle Kanadského svazu pěstitelů pšenice požaduje v současné době osmdesát sedm procent kanadských spotřebitelů pšenici, která nebyla geneticky upravena. V průzkumu amerického ministerstva zemědělství se uvádí, že pouze čtyři země - Peru, Sri Lanka, Pakistan a Jemen - jsou ochotny nakupovat GM pšenici.

Další informace:

RNDr. Magdalena Klimovičová, koordinátor genetické kampaně Greenpeace ČR,

tel.: 224 319 667, e-mail: magdalena.klimovicova@cz.greenpeace.org

Zbyněk Havránek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, tel.: 224 319 667

e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org

nternet: https://www.greenpeace.cz

Tisková zpráva - Greenpeace ČR