receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz

vegetarian.cz

 Zvířata - naši bratři

Poděkování

Knihu Edgarda Kupfera - Koberwitzze Zvířata - naši bratři vydala Společnost Jóga v denním životě u příležitosti 30 let působení v ČR, redakce Vegetarian.cz děkuje této společnosti za možnost uveřejnění.

Jóga v denním životě je systém, který vytvořil indický mistr paramhans svámí Mahéšvaránanda. Mezi jeho základní principy patří láska a úcta k životu všech bytostí. Proto Jóga v denním životě propaguje vegetariánství.

Jóga vytváří lepšího člověka a lepší člověk má šťastnější a lepší rodinu. Je-li lepší rodina, je lepší společnost. A je-li lepší společnost, je lepší svět. V tomto smyslu přispívá učení jógy ke světovému míru. Co je učením jógy? Láska. Láska spojuje a nenávist rozděluje. Nejvyšším principem, podle něhož bychom měli žít, je neubližovat žádné jiné živé bytosti. Každá bytost je součástí vaší bytosti a vaše bytost je součástí všech ostatních živých bytostí. Nikdo není oddělen. Vědomí, které je ve velkém slonovi, malém mravenci i v člověku, je stejné. Mistr mého Mistra říkával: „Miluj každou živou bytost alespoň tolik jako sám sebe.“

Nezabiješ – je pravidlo, které znamená chránit každý život, nejen lidský. „Milujte je, krmte je, ale nejezte je,“ říkávám. Ochraňujte se navzájem, ochraňujte zvířata a životní prostředí. Máme jen jednu planetu, které říkáme domov, ale co tomuto domovu děláme?

Velká učení říkají, že lidé by měli být ochránci, nikoliv ničiteli. Existuje analogie: s velkými obtížemi postavíme plot kolem své zahrady, abychom ji ochránili, ale když ten plot začne zahradu ničit, jaký je z něj užitek?paramhans svámí Mahéšvaránanda


V tištěné podobě si můžete knihu zakoupit na adrese

Blanická 17, Praha 2, 120 00, nebo objednat zaslání poštou za 20 Kč a poštovné.

Vyšlo: Praha, 2003

www.joga.cz