receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
Na Štědrý den u nás přichází o život statisíce kaprů ...
zpět


O tradicích ... Veselé Vánoce !

Z našeho domu máme nádherný výhled na hory a z druhé strany na les. Z jedné strany však také na ulici, kde je řeznický krám. Tato prodejna patří jatkám a když brzy ráno vycházím z domu, míjím řidiče nesoucí na ramenou a v bednách kusy usmrcených zvířat. Lidé se každý den před prodejnou začínají shromažďovat již před otevírací dobou, tak aby si vybrali ten nejlepší a nejčerstvější kousek.

Blíží se Vánoce, svátky stresu, obchodu a zabíjení. Vzpomínám na minulý rok, kdy v jeden den těchto svátků přijelo auto s velkým nákladem kaprů. Nemohl jsem se z okna nepodívat, co že to přijelo za obrovskou vanu bez střechy. K mému zděšení ve vodě plavala mrtvá těla kaprů, bylo jich skutečně hodně a žádný pohyb "přeživších" jsem nezaregistroval. Nákladní auto stálo bez jakékoliv aktivity před obchodem dosti dlouho, tudíž jsem to po pár minutách vzdal a věnoval se něčemu jinému. Nevím, zda-li byl tento ohavný náklad na cestě do kafilérky či byl určen do prodeje.

Na Vánoční dny se opravdu netěším, zejména až půjdu se svoji 2,5 letou dcerkou do města, kde po šikmých dlažbách poteče krev, usekané hlavy naházené do kbelíků budou zírat na fronty lidí nesoucích v jedné ruce úhledně zabalené dárečky a v druhé igelitku s řádně vykuchaným či dusícím se kaprem.

Nemohu přijmout výmluvu masojídků, že je to přeci tradice. V Somálsku a jiných zemích je tradicí vyříznout ženám klitoris, v Číně stahovat psi a kočky z kůže zaživa, či deformovat dívkám chodidla, v Pákistánu ukamenování zaživa nebo znásilnění za "neposlušnost", v mnoha rozvojových státech je tradicí obchod s dětmi. Ve jménu tradic lidé nečiní utrpení pouze jedem druhému, ale také miliónům zvířat na celém světě.

Rád bych do Nového roku popřál všem ateistům, buddhistům, křesťanům, muslimům, židům, humanistům a všem ostatním členům lidského společenství co nejvíce lásky a zamyšlení nad tím, co mají na svém talíři.

René Schwarz